kısa süreli hafızayı nasıl geliştirebilirim?

Kısa süreli bellek, kapasitesi sınırlı olan bir hafızadır. Artık ihtiyaç duyulmayana veya siz değiştirene veya uzun süreli belleğinize ekleyene kadar bilgileri tutar. Kısa süreli hafıza sorunları, isim, harf, rakam veya liste öğeleri gibi kısa bir süre dinlediğiniz veya okuduğunuz şeyleri hatırlamakta zorluk çekme gibi sorunları içerir. Bilgileri hatırlamanızı engelleyen şiddetli bir tıbbi durumunuz yoksa, kısa süreli belleğinizi iyileştirmek için birkaç yöntem var.

Satranç ve diğer taktik tahta oyunları veya Sudoku, matematik denklemleri, kriptogramlar ve bulmaca bulmacaları gibi matematik, kelime veya resim bulmacaları gibi düşünen oyunlar oynayarak zihninizi egzersiz yapın. Kartları veya şekilleri veya trivia oyunları içeren eşleşen oyunları oynayın. TV oyunu şovlarını severseniz, trivia oyun şovlarıyla birlikte oynayın.

Hatırlamak istediğiniz bir şeyi bir sembol, renk, resim ya da tanıdık bir konumla ilişkilendirin. Veya hatırlamanıza yardımcı olan bir şaka, kafiye ya da kısaltma oluşturun. Örneğin, “ROY G. BIV” adı renk tayfının kısaltmasıdır: Kırmızı Turuncu Sarı Yeşil Mavi Mürekkep ve Menekşe. Bir ismi hatırlamak için eşsiz bir göz rengi, burun şekli, gözlük, vücuda delici veya dövme gibi öne çıkan yüz veya vücut özellikleriyle ilişkilendirin.

Kısa vadeli bilginin kalıcılığını artırmak için birkaç kez hatırlamak istediğiniz bir şeyi tekrarlayın. Buna ek olarak, beynin grupları ve kalıpları kavramak daha kolay olduğu için geçici olarak beş ila dokuz gruba veya “bilgi birikimine” tutmak istediğiniz ayrı verileri. Örneğin, “38585950” sayısını hatırlamak isterseniz, dört sayıdan oluşan iki gruba ayırın: “3858 5950”.

Alkol tüketiminizi azaltın veya alkolü tamamen içmeyi bırakın; çünkü alkol hem kısa hem de uzun süreli belleğe zarar verebilir. Ayrıca, rekreasyonel ilaçları almayın. Alınan herhangi bir reçetesiz veya tezgah üstü ilaçlar kısa süreli belleğinize zarar verebilirse eczacınıza sorun. İlaçlarınızdan birinin kısa süreli hafıza sorunlarına neden olabileceğini düşünüyorsanız, alternatif tedaviler konusunda doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Vitamin eksiklikleri hafıza sorunlarına neden olabileceğinden, sağlıklı bir diyetiniz varsa B-12’yi içeren çoklu vitamin alın. Sağlıklı bir diyet yemeyin, vitamin açısından zengin gıdalar için yaşam tarzı değişikliği yapın. Ayrıca, bol miktarda güneş ışığı alır veya bir D vitamini takviyesi alır; çünkü D vitamini eksikliği, hatırlamak güçleşebilecek bellek sorunları veya depresyona neden olabilir.

Dehidrasyon ya da enerji eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk, hafıza sorunlarına neden olabileceğinden, vücudunuzu su ve sağlıklı içeceklerle rehidrate edin ve yemekler arasında sağlıklı atıştırmalıklar tüketin. Buna ek olarak, enerjinizi arttırmak için germe, yürüme, koşu, yüzme ve ağırlık eğitimi gibi alıştırmalar yapın.

Uykunun vücuda iyileştirici bir etkisi olduğu ve enerjiyi geliştirdiği için daima tam bir gece uykusu almayı deneyin.

Hafızanız düzelmediyse, alerjiniz, fibromiyaljiniz, epilepsiniz, Parkinson Hastalığınız, depresyon veya enfeksiyon gibi hafızayı etkileyen bir tıbbi sorununuz olabileceği konusunda doktorunuza danışın.