hemoroid nasıl iyileştirilir

Hemoroitler anal bölgede şişmiş, ağrılı kan damarlarıdır. Bunlar rektal damarlarda artan kan basıncının bir sonucudur. Hamilelik, obezite, kabızlık veya ishali olanlarda hemoroit alma riski en yüksek olan insanlar. Bazı kişiler hemoroid cerrahi olarak çıkarılmayı tercih edebilir, ancak çoğu zaman hemoroit vakaları evde iyileştiğinden bu genellikle gerekli değildir.

Günlük diyetinizdeki lif miktarını artırın. Fiber, kabızlık, diyare ve normal, sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik hafifletir. Bağırsak hareketi yapmak için ne kadar az zaman harcarsanız, hemoroidiniz iyileşir. Bazı iyi lif kaynakları yulaf, soya, nohut ve diğer baklagillerdir. Tüm taze meyve ve sebzeler faydalı olacaktır.

Pancar ve pancar yeşilliklerini bol bol yiyin. Pancar lif, potasyum ve antioksidanları yüksektir. Antioksidanlar iltihaplanmayı azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

10-15 dakika boyunca ılık bir banyoda bekletin. Hemoroid için tahrişe neden olabilir, suyun sıcak olmadığından emin olun. Hemoro iyileşene kadar bunu günde üç kere yapın.

Gevşek giyim ve pamuklu iç çamaşırı giyin. Her tür kumaşın hemoroidle olan temasını en aza indirin. Onlara karşı sürtünen her türlü malzeme tahrişe neden olur ve iyileşme sürecini yavaşlatır.

Bağırsak hareketinden sonra temizlemek için nemli pedler kullanın. Alanı silmektense silmek çok önemlidir. Silme tahrişe neden olur ve bazen kanamaya neden olabilir.