boston turşusu salatalık nasıl yetişirler

Boston salatalık salatalıkları, ağır verimleri ve hıyar ölçeği ve mozaiğe karşı dirençle bilinen bir çeşit yadigar çeşididir. Salatalık, hem tatlı hem de dereotlu turşu için kullanılabilir ve olgunlaşmak için sola mızraklar veya salatalar halinde kullanılabilir. Boston turşusu salatalıklarının çoğu toprakta yetişir ve bitkilerin tam güneş aldığı sıcak, nemli bölgelerde gelişir. Dikimden yaklaşık 2 hafta önce Boston’da turşu salatalıklarını içeride başlatabilirsiniz veya doğrudan bahçede yetiştirilebilirler.

Turba kaplarını çömlek toprağı ile potanın üst kısmının yarım inç içine doldurun. Bunu, bulunduğunuz bölgedeki son donma tarihinden yaklaşık 10 gün önce yapmalısınız.

Kapları bir fırın çanağı gibi sığ bir tabağa koyun. Bu tencereleri dik tutacak ve bakımı daha kolay olacak.

Toprağa kadar toprakta suyun içine sürün ve tencere boyunca ıslak ve nemli oluncaya kadar.

Toprağın üstünde 2 ila 3 tane Boston turşusu hıyar tohumu yerleştirin. Yaklaşık 1/4 inç ilave saksı toprağı ile örtün.

Turba kaplarını tek bir plastik sargı tabakasıyla gevşek şekilde örtün. Kapları sıcak bir alana yerleştirin. Fideler toprağın üstünden geçtiğinde plastik sargıyı çıkarın.

Turba kaplarında fideleri inceltin, eğer bitkilere içeride başlıyorsanız, kap başına bir bitkiyi koyun.

Boston turşusu salatalıklarını ekmeyi planladığınız yere kompost veya 10-10-10 gübre ekleyerek bahçe alanını hazırlayın.

Döllenebilir bahçe alanına dört adım ötedeki sıralar oluşturun.

Hazırlanan toprağın bir inç derinliğinde her 18 inçten dört ila altı tane tohum edin. Başlatılmış tohum kullanılıyorsa, sıradaki her iki ayakta tek bir bitki ekin.

Bitkileri haftalık olarak iki inç suya kadar sulayın. Turşu için istediğiniz miktarda salatalık seçin. Boston turşusu salatalıkları genellikle çiçeklenme tarihinden 7 ila 9 gün sonra turşu boyutuna ulaşır.

Salatalar ve mızraklar için taze salatalık için kişi başı 3 ila 4 bitki üzerinde Figür. Ekmek ve konserve için ek 5-7 bitki ekin.

Boston salatalık salatalık, 1880’lerde geliştirilen melez olmayan çeşididir.

Boston turşusu salatalıkları çoğunlukla su iken, az miktarda beta karoten içerirler ve karbonhidratlar ve katı yağlar düşüktür.

Üzerinde olgun Boston turşu salatalık sarı dönmeye başlayabilir ve acı haline gelebilir.