suda otlar yetiştirme

Suda yetişen otlar büyük peynir ve nane familyasını içerir. Su torbası, ıslak topraklarda, yaylar, dereler, kanallar ve gölet mengenelerinde doğal olarak yetişen sağlam bir yıllıktır. İçerisinde suda yetişen nane nane, çaylar, içecekler ve yiyecekler için garnitürler için kullanışlı otlar anlamına gelir. Su teresi vitaminleri ve mineralleri yanı sıra verdiği birçok sağlık özellikleri açısından değer taşır. Darphane, yüzyıllar boyu jöle, yatıştırıcı banyo yağı ve parfüm yapmak için kullanılmıştır. Limon balsamı veya nane genellikle kekleri süslemek veya buzlu çayları süslemek için kullanılır.

Su özelliğinize eklemek için sağlıklı bitkiler seçin veya vazo içinde iç mekanlarda yetişin. Bitki fidanlıklarında peynir suyosunu satın alın veya yakınlardaki derelerde veya yaylarda yetişen doğal bitkilerin köklerini bölün. Fidanlıklardan veya yerel mağazalardan nane bitkileri alın.

Su özelliklerinin (lavabo, dere, gölet veya ilkbahar) kenarında bitkilerinizi, su terelerini veya gevşekliği koruyun. Kökler diplere değmeli, yalnızca bitkinin üstü suyun üstünde olmalıdır. Her bir bitkinin bir köküne küçük bir taş koyarak, gres ve gevşek lifi bağlayın.

Hareketli su, bakteri ve yosunların büyümesini önlemek için gereklidir. Bitkilerden üstleri, yaprakları veya tohumları hasat edin, ancak köklerini kurmayın. Hasat, bitkiyi daha fazla yaprak, tohum veya çiçek üretmeye teşvik eder.

Nane bitkilerini serin ve temiz bir vazoya yerleştirin. Nane tonlarınızı sabah altı saat güneş ışığına bırakın. Bakteri üremesini önlemek için her gün suyunu değiştirin. Pişirme veya süsleme için gereken şekilde yaprakları sıkıştırın.