meşe ağaçlarını kesimlerden nasıl büyütebilirim

Oaks (Quercus spp.), Dünya çapında 400’den fazla çeşidi olan geniş bir ağaç ailesine aittir. Genelde uzun süredir devam eden yaprak döken veya her daim yeşil ağaçlar peyzajlarda gölge ve kereste için kullanılır. Meşe ağaçları 60 ila 70 feet yüksekliğe kadar büyür ve 40 ila 50 feetlik bir yayılıma sahiptir. Popüler meşe çeşitleri arasında beyaz meşe, kırmızı meşe ve siyah meşe bulunmaktadır. Meşe meşesi yaban hayatı çeker. Ağacı tohum veya kesim ile çoğaltabilirsiniz.

Kesimleri dikmek için eşit miktarda turba ve perlit içeren bir karışım hazırlayın. Dikim aracının iyi drene olduğundan emin olun.

Mayıs ve Ekim ayları arasında meşe ağacından kesip alın. Kış veya yumuşak tahta kesimlerinde kesim yapmaktan kaçının; bunlar kök değildir. 5 yaşından büyük ağaçlardan alınan kesimlerin köklenme şansı düşüktür. Büyüyen uçtan başlayarak 6 inçlik sapları kesin.

Kökün alt yarısından gelen tüm yaprakları çıkarın. Hazırlanan ekim ortamında bir köklendirme hormonu ve bitki kesme alt kısmını daldırın. Bu etkili köklenme için gereklidir. Herhangi bir bahçe tedarik mağazasında kök salayan hormon satın alabilirsiniz.

Tencereyi sıcak bir noktaya koyun ve bir sprey şişesi kullanarak her gün üç ya da dört kez sutun. Kesimler kök saldığında buğulanma aralıklarını azaltın. Optimum büyüme koşulları altında, bu yaklaşık 12 hafta sürecektir.

Köklendiğinden emin olmak için her kesmeden 12 hafta sonra nazikçe çekin. Köklü kesimler yerinde dururlar. Bitki gevşek, iyi drene edilmiş, organik madde ile değiştirilmiş bir zeminde. Toprağa çözünür gübre ekleyin ve aktif yetiştirme mevsimi boyunca gübrelemeye devam edin.

Meşe yavaş büyüyen ağaçlardır ve çoğunlukla büyük kaplarda yetiştirilir ve toprağa nakledilmeden önce beş yıla kadar boşaltılabilir ve verimli topraklarda bulunur. Büyüyen dönem boyunca ağacını düzenli olarak gübreleyin.