kapalı bir yosun bahçesi nasıl büyütülür?

Bir yosun bahçesinin huzuruna sahip olmak açık havada sınırlı değildir. Her kıta üzerinde bulunan yosunlar, bitkilerde yetişen her yerde yetişebilir – eviniz dahil. Büyüyen yosun iç kısımlarında özel yosunlar veya egzotik türler gerekmez. Kapalı bahçeler açık havada gördüğünüz ortak yosunlardan kaynaklanabilir. Gölgeli bir duvarda, ormandaki bir alanda ya da bir musluğun yakınında saklanmak olsun, ortak yosunlar kapalı yosun bahçelerine de yatıştırıcı bir güzellik katıyor.

Yosun temellerini bilmek iç mekanlarda başarılı olmanızı sağlar. Anatomileri basittir: kökleri veya damar sistemleri yoktur. Yosunlar toparlanabilir veya yayılabilir. Yığılma yosunları sıkı, yastıklı toplardan oluşur ve ipuçları taşıyan üreme sporları ile dikey sapları vardır. Serpme makineleri kendilerini rizomlarla tuttururlar ve bunların tümü çınar gibi tüylü gövdeler boyunca spor yaparlar. Zorlu ve dirençli yosunlar birçok başka bitkinin yapamadığı yerde yaşayabilir. Açık yosunlar, yağmurlardaki suya ısınırlar ve yaprakları ve sapları boyunca çiğleşirler ve suyun altından üste doğru fitilirler.

Evinizin yakınındaki yerel yosunlar, kapalı bahçeler için başlangıç ​​noktaları sağlarlar. Hatta bir bitki örtüsü kenarına sıkışan sera yosunları bile işe yarayabilir. Coastal Maine Botanik Bahçeleri’nden Moss yetkilisi Bill Cullina, kapalı yosun bahçıvanlarının kayalıklar, topraklar, kütükler ve kütükler üzerine yüksek alanlarda yetişen yosunları aramaktadır. Sulak alan veya yosunları açık havada bırakın. Yosunlar küçük bitki saplarından veya yapraklardan kolaylıkla gelişirlerse de, milkshake benzeri yosun starter karışımları içeride iyi sonuç vermez. Kapalı bahçeler en iyi parçalardan başlar. Yosunu tabandan hafifçe soyun veya yosunla kaplı dalları veya kümeleri içeriye getirin. Yosunları özel veya kamu arazilerinden hiçbir zaman izin almadan toplayın.

Yosunu bulduğunuz koşullar altındaki tabanları kullanmak için ipucu sağlar. Cullina, “Farklı türler farklı substratları tercih ediyor” dedi. Orman yosunları, saksı toprağı üzerinde iyi sonuç vermez. Çoğu çürümüş yosunlar çürük kabuğu veya çam iğneleri gibi süngerimsi, asitli, organik bazları, hatta iç mekanları tercih eder. Bazı türler, terrarium bahçelerinde sıklıkla kullanılan kömür sübstratlarına tolerans gösterir, ancak pek çoğu yoktur. Drenajsız bir tencerede doymuş kum, kapalı yosun bahçeleri için iyi bir temel oluşturur. Ne tür seçerseniz seçin, minyatür manzara tercihinize göre. Daha sonra, yosun yerine sıkıca tutturmak için, ahşap kürdanları yanlamasına sıkışmış halde kullanın.

Cullina’nın söylediği gibi “kökler ve sıhhi tesisat” olmadan, yosunlar çok az soru sormaktadırlar. Fotosentez için yeterli ışığa ihtiyaç duyuyorlar ve hazır nem el altında olmalıdır. Bahçe bitkileri için yeterli ışık sağlayan alanlar, kapalı yosun bahçelerinin ihtiyaçlarını karşılar. Dolaylı ışık tercih edilir. Yosun altında bulunan bol miktarda nemi tutun ve yosun kendisini sürekli nemli tutun. Gübreye gerek yoktur. Su kalitesi, kapalı yosun sağlığının anahtarıdır. Yosunlar, çoğu ev suyunda bulunan tuzlara ve kimyasallara karşı çok hassastırlar. Yakalanan yağmur suyu, damıtılmış su veya ters ozmoz yoluyla saflaştırılmış su yosunları en sağlıklı tutar.

Düşük nem oranı olan kuru kapalı ortamlarda yosun önlemleri alın. Çoğu yosunlar kurumaya müsamaha gösterir ancak ıslandıklarında büyürler – ve en iyilerine bakar -. Susamış yosunların kahverengimsi ve gratrsi matlık için kapalı bahçenizi izleyin. Düzenli buğu, onları yeşil ve taze tutar. Teraryumlar veya benzeri kapalı konteynerler doğal olarak yüksek nem oranı olan yosun bahçelerine iyi bir şekilde çalışırlar. Kapalı yosunlar ev bitkilerinin altında güzel toprak örtüsü arar, ancak kendi başlarına zaman en iyisini yaparlar. Ortak bitki tohum gübreleri ve toprakları, iç ortamda yetişen yosun bahçeleri için hayatı zorlaştırır.