İç şeftali ağaçlarını yetiştirme

Şeftali ağaçları, içeride tohumlardan başlamak şaşırtıcı derecede zor. Bununla birlikte, bir fidanlıktan bir şeftali ağacı satın alırsanız, çok geniş olmamasını sağlamak için her baharda hazırlanmış tutmanız gerekecek olsa da, içeride nispeten kolayca yetiştirilebilir. Ticari şeftali ağaçları kök kupüründen yetiştirilir, tohumlardan yetiştirilir.

Coğrafik konumunuz için yetiştirilen bir şeftali ağacı satın alın.

Kapınızı hazırlayın. Kapınızın alt kısmında bir boşaltma deliğine sahip olduğundan ve suyun boşaltılabileceğinden emin olun; böylece fazla su kolayca boşaltılabilir. Konteynerin altına drenaj deliğinin etrafına birkaç tane mermer veya küçük taş yerleştirin; bunların hiçbiri suyun delikten boşalmasını engelleyin. Konteynere en az yüzde 50 kum toprağı doldurun. Kabı güneşli bir yerde ayarlayın.

Ağacınızı, kapınızı satın aldığınızda diktiğiniz derinlikte koyun. Daha derin koymayın, aksi halde oksijen köklere ulaşamayabilir.

Dikimden hemen sonra ve birkaç gün sonra ağacınıza su verin. Toprağı biraz nemli tutun, ancak ıslak tutmayın. Yaz aylarında ağacın beslenmesini sağlamak için gübre sivri kullanın. Ağacın bol ışık ve doğrudan güneş aldığından emin olun, ancak bütün gün doğrudan güneş ışığı almayacak şekilde fırında pişirmeyin.

Tomurcuklar oluşmaya başlamadan önce ağacınızı geç kış veya erken ilkbaharda budayın. Dalları keserek bir tomurcuk nodülünün dalın sonuna yakın olmasını sağlayın. Süslerken ağacınızı şekillendirin ve ağacınızın gölgesinin dallar veya yapraklarla dolu olmamasına dikkat edin. Gölgeye ışık akmasını istiyorsunuz.

Kapalı bir şeftali ağacından meyve toplamayı beklemeyin. Ağacı ilkbaharda açık havada bırakmak, bazı meyvelerin oluşmasını teşvik edebilir, ancak kalbinizi kapalı bir ağaçtan büyük bir şeftali mahsulüne koymayın.

Kapalı şeftali ağaçları, açık ağaçlar gibi böceklere ve hastalıklara karşı hassastır değildir; ancak yine de ağacınızı istila eden herhangi bir mantar veya böcek türü için gözünüzü korumanız gerekir. Şeftali ağacı hastalığının farklı coğrafi alanlara özgü birçok farklı türü olduğundan, yerel kreşe bulaştığından şüphelenilen yaprak veya dal örneklerini almak ve verilen tavsiyeleri izlemek en iyisidir.

Ağacınızı dondurucu kış aylarında, döl vermeyin.

Ağacınızın kışın, hatta kapalı mekanlarda, hareketsiz kalmasını bekleyin.