bir çatlak nasıl iyileşebilir?

Tıpta bir fissür, alt rektumda bir yırtık olduğu bir anal fissür anlamına gelir. Bağırsak hareketi geçirdiğinizde bir anal fissür ağrıya neden olacaktır. Bir anal fissür genellikle birkaç gün veya hafta içinde evde bakım ile iyileşir. Bununla birlikte, eğer 6 haftadan fazla süren bir anal fissürünüz varsa, bir doktora bakmanız gerekebilir.

Günde 3 kez 2 sehpa banyo yapın. Sitz banyo, sığ bir sıcak su küveti. Temiz bir küvete yaklaşık 1 ayak su doldurun. Küvetin içine günde 3 kez 20 dakika bekletin.

Diyetinizdeki lifi artırın. Fiber Seçimi gibi lif takviyelerini alabilir, ayrıca kahvaltıda rendelenmiş buğday tahıl ve kepekli kekler yiyebilirsiniz. Elyaf tabureyi yumuşatır ve daha kolay geçmesini sağlar.

Dışkı yumuşatıcısını kullan. Dulcolax gibi tezgah üstü yumuşatıcılar yerel eczanelerden satın alınabilir. Tabur yumuşatıcılar yumuşak ve paslanmasını kolaylaştırmak için dışkıya su çekerler.

Bir doktora danış. Tabureden geçerken 6 hafta sonra hala ağrı yaşıyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Büyük olasılıkla nitrogliserin içeren bir krem ​​ilacı ile reçete eder.

Ameliyat ol. Anal fissürünüz nitrogliserin ilacı tarafından giderilmemişse, doktorunuz lateral bir internal sfinkterotomi yapmak zorunda kalabilir. Yanal iç sfinkterotomi, anal fissürü rahatlatmak için iç sfinkter üzerindeki basıncı hafifletir.

Nitrogliserin ilaçlarının yan etkileri arasında düşük kan basıncı ve bayılma bulunur.