alp çilek yetiştirme

Düşen çay boyunca küçük, tatlı meyveler üretmek, dağ çileklerine (Fragaria vesca) sürekli nemli topraklardan ve gübre uygulamalardan başka dikkat gerektirmez. Bu çalılık bitkiler 3 ila 9 inç boyunda ve 9 ila 12 inç genişliğinde ve ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılık bölgelerinde 5 ila 9 arasında sağlamdırlar. Yeraltı koşucuları ve kendi kendine yetiştiren ekmeklerin dağılmasıyla, bazı bölgelerde dağ çilekleri yayılım göstermektedir. Birleşik Devletler; bitkilerin yayılmasını önlemek için koşucuları kesik tutun.

Organik olarak zengin, verimli, orta nemli topraklara sahip parlak veya kısmen gölgeli noktalar, dağ çilek yetiştirmek için en iyisidir. Bu bitkiler asılı sepetler, diğer kaplar, bitki yatakları ve dekoratif bitkiler olarak çiçek tarhının önünde yetişebilir.

Sürekli nemli toprak, dağ çileklerinde zararlıları azaltır. Susturucu hortumlar veya damla sulama sistemleri, dağ çileklerine sulama yapmak için bakım gerektirmeyen, su tasarrufu sağlayan bir yöntem sunar. Ayrıca bunları bir yumuşak sprey eki bulunan bir sulama kutusu veya bahçe hortumu ile su içebilirsiniz. Bitkileri bazlarından su ile doldurun ve hastalık riskini azaltmak için yapraklarını ıslatmayın.

Alpin çileklerini gübrelemek organik gübrenin zayıf bir çözeltisiyle sık sık sağlıklı büyümeyi teşvik eder. Bitkiler normal gübreleme ile dört yıla kadar yaşayabilir. Alp çilekleri aktif olarak yetişirken zayıf bir gübre çözümünü her iki haftada bir uygulayın.

Alpin çileklerin meyveleri, ekimden sonraki ilk mevsimde görülür. Meyveler hafifçe dokunduklarında hasat etmeye hazırdır. Farklı çeşitlerde çileklerin renkleri farklıdır: kırmızı, beyaz ve sarı. Kırmızı meyveler zengin bir kırmızıya dönüşür.