zehirli meşe, sumak ve sarmaşık bitkilerini tanımlama

Kaçınılması kolay bir tatilin tadını çıkarmanın garantili bir yolu var. Zehirli meşe, sumak ve sarmaşık bitkiler kaygısız yazınızı kabusa dönüşebilir. Eğer aradıklarını öğrenirseniz, bu bitkilerle temasa girmenin sefaletini önlemek daha kolaydır. En sık rastlanan üç zehirli bitkinin belirlenmesi sizi ve ailenizi kaşındırmadan temizleyebilir.

Üç küçük broşür arayın. Yaprağın kendisi bu broşürlerden en uzundur ve ortada durur. Bir çalı veya asmada aynı olacaktır.

Batıda küçük çalılara dikkat edin, ancak o bölgede zehirli bir meşe asması da asma kaynağı olarak büyüyebilir. Doğuda, zehirli meşe yalnızca çalı olarak yetişir ve yaprakları oluşturmak için üç broşürüne sahiptir.

Sarı veya yeşil çiçekler ve yeşil-sarı veya beyaz çilek kümeleri için başka bir belirleyici faktör olup olmadığını kontrol edin. Bunlar her zaman mevcut olmayacak, ancak bunları üç yapraklı bir bitkide fark ederseniz, Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri (CDC) ‘ye göre bitkinin zehirli meşe ihtimali var demektir.

Hatırlanması gereken güzel bir ipucu “zehirli sarmaşık ve meşe” için geçerli olan “üç yaprak, bırak onları” dır.

Zehir sumak yaprak yapısıyla tanımlayın. Zehirli sumak, birkaç çiftli broşür sırasına sahiptir ve Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD), sonunda bir ek broşüre sahiptir, diyor. Genellikle sapta yedi ila 13 yaprak vardır.

Zehir sumak yaprakları üzerinde lekeler arayın. Noktalar siyah emaye boya lekelerine benzeyecek ve urusili içeriyor, bu da cildinizle temas ettikten sonra döküntü oluşturan yağ, AAD diyor.

Kuzeydoğu ve Orta Batı’daki bataklığın ayakta duran suyundaki zehir sumakına göz kulak olun. Güneydoğu’da, bataklık bölgelerinde zehir sumak arayın.

Zehirli sarmaşıkları bir bitki olarak tanımlayın; ülkenin herhangi bir yerinde çalı veya sarmaşık şeklinde yetişen her kökte üç broşürün bulunduğunu belirtin. Ülkenin alanına göre farklı olarak ortaya çıkan bir zehirli sarmaşık türüdür.

Amerika’nın doğusundaki ağaçlar ve kutuplar yetişen asmaları kullanmaktan kaçının. Zehirli sarmaşık tüylü, halat benzeri bir asma halindedir ve üç parlak yeşil yaprakları vardır – bazen düşüşte kırmızıdır – küçük bir sap üzerinde.

Zehirli bitkilerle temasa girerseniz, alkol ya da bulaşık deterjanı gibi bulaşık deterjanı ve sabunu gibi yağ giderici sabun ve bol miktarda suyla derhal yıkayın.

Batıdaki tırmanan bir asma yerine küçük bir çalı benzemek için zehirli sarmaşık arayın. Çalı versiyonu ayrıca bir küçük kökten tomurcuklanan üç parlak yeşil yaprağa sahiptir.

Zehirli sarmaşıkların hem Doğu hem de Batı çeşitlerinde görülebilen sarı veya yeşil çiçekler ile açık yeşil veya beyaz çilekleri izleyin. Zehirli sarmaşıklar erken yaz sonlarında yaz sonlarında olgunlaştığında soluk yeşilden beyazımsı bir renge dönerler.