pırasa büyür nasıl

Soğan ailesinin üyeleri, pırasa, 5a’dan 8b’ye kadar olan Tarım Bakanlığı bitki zorlama bölgelerinde yetişecek çok yıllıktır, ancak çoğunlukla yıllık olarak yetiştirilirler. Kışlık pırasa hasat etmek isterseniz, uzun boylu, ince gövdeler ve yeşil yapraklardan ziyade mavi yaprakları ve kısa, kalın gövdeli bir çeşit arayın.

Daha önceki üç yılda diğer soğan türlerini yetiştirdiğiniz pırasa bitirmeyin. PH 6.6’dan 7.5’e kadar olan toprakta tam güneşin altında tutun. Taşınmadan önce, toprakta yaklaşık 6 ila 8 inç derinliğinde, bahçe alanının 100 fitkare başına 16 ila 16 arasında gübreye 1 ila 2 lira işleyin. Uzun ömürlü olan pırasa, kışın hayatta kalması için genetik olarak programlanmıştır. Kış hasadı için uzun ve olgunlaşan çeşitleri yetiştirirseniz, onları ilk sonbahar dondurmadan önce bir plastik tünel veya kuru yapraklarla örtün.

Tohumları iç mekanlarda ekmek için bölgedeki son beklenen donmadan sekiz ila 10 hafta önce yassı bölgelerde 1/4 ila 1/2 inç derinliğinde pırasa isteyin. Yaklaşık 2 santim uzunluğunda kağıt hücreli konteynırlara nakledin veya onları evde bırakın. Fideler 6 ila 12 inç uzunluğunda olduklarında, onları 8 ila 16 inç aralıklarla 4 ila 6 inç aralıklarla ve 4 ila 8 inç derinlikte bitki sıkın. Onları evin içinde bırakırsanız, köklerini ayırın. Toprağın üzerinde sadece birkaç inç yaprak görünmesine izin verin. Onları doğrudan açık havada tohumlamak için, ortalama son donma tarihinden yaklaşık dört hafta önce 1 ila 2 inç aralıklarla 8 ila 16 inç aralıklarla bitki tohumları koyun. 45-77 Fahrenheit sıcaklıklarda en iyi çimlenir. Bunları beş ila yedi gün içinde ortaya çıkarmalıyız, bunları 4 ila 6 inç aralıklarla inceltebilirsiniz. Pırasa 1 ila 2 inç genişliğinde ve 6 ila 8 inç uzunluğunda büyür. 1 inç genişliğinde oldukları zaman yemek hazırlarlar. Beyaz, yenilebilir kökler yetiştirmek için, büyüyen sezon boyunca pırasa iki ila üç kez 2 ila 3 inç kadar toprağı banka haline getirin. Çoğu çeşit 100 ila 120 gün içinde olgunlaşır.

Toprağı haftada bir kez 18 inç derinlikte nemlendirin. Su tasarrufu yapmak ve yabani otları yok etmek için pırasa tabanında 2-4 inçlik yaprak, çimen kırpıntısı veya komposto kat hazırlayın. Mayıs veya Haziran aylarında, pıralarınızın bir yanında 2 ila 3 inç derinliğinde, 3 ila 6 inçlik bir olukta, 100 fitkare başına 1/2 pound suda çözünür nitrojen (21-0-0) ekleyin. Toprak ve su ile örtün.

Soğan kurtçukları, büyük olasılıkla pırasa enfeksiyon bulaştıran böcek ev sinekleri gibi görünür. Larvaları fıstık fidelerini öldürebilir ve pırasa soğanlarına girer. Dikim öncesi toprak sonuna kadar toprağa verilir. Pırasa tohumlarını ektikten sonra, sıranın kenarlarında 6 inç uzanan kayan bir sıra örtü ile tohum yatağını örtün. Bitkiler kurtçuk hasarına tolere edebilecek kadar büyük olduğunda kapağı çıkarın. Pırasa mantar hastalıkları mor benek ve botritt tarafından enfekte olabilir. Islak ve yağışlı havalarda mor lekenin izleri görülür; hastalıklar bitki aşırı kalabalıklaşması ve çok fazla azot gübresi uygulanması nedeniyle daha da kötüleşir. Botrytis sıcak, nemli havalarda gelişir ve pırasa darbeler veya pırasa öldürür. Mor lekeyi ve botriyeti tedavi etmek için aktif madde klorotalonil içeren bir fungisit ile püskürtün. Uygulama oranları markayı değiştirse de, yüzde 80 klorotalonil içeren kuru bir ürün, sırt çantalı pülverizatörde galon başına 1 ila 1 1/2 çay kaşığı gerektirecektir. Her 7 ila 10 günde ıslak ilkbahar havasında ve genç pırasa tatbik edin. Solunması ya da gözlerinize dökülmesi halinde klorotalonil toksiktir. Uygularken koruyucu gözlük, eldiven, uzun kollu gömlekler ve pantolon, ayakkabı ve çorap takın. Rüzgarlı bir güne başvurmayın.