nasıl iyileşmek için zehir sarmaşık döküntü

Amerikan Dermatoloji Akademisine göre, zehirli sarmaşıklarla temas eden kişilerin yaklaşık yüzde 85’i bu ortak bitki için alerjik bir reaksiyon gösterecektir. Bazı insanlar tepki vermeden önce birkaç kez zehirli sarmaşıklara maruz kalabilir, ancak bazıları ilk temasından sonra acı çekebilir. Bu adımlar zehirli sarmaşıkların neden olduğu kabarcık, kaşıntılı döküntülerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Etkilenen alanı izopropil alkolle silin. Alkol, cildinizden döküntü, kabarma ve kaşıntıya neden olan zehirli sarmaşıkta bulunan urusiyoyu temizler.

Cildinizi su ile durulayın. Dışarıda iken alkolle silin ve su ile durulayın, böylece evinize herhangi bir urusili tutmazsınız. Soğuk su, elindeki tek şey buysa iyi.

Duş, ılık su ve olağan banyo sabunu kullanıyor. Kumaş, kaçırdığınız herhangi bir urusiyi alıp vücudunuzun diğer bölgelerine taşıyabileceğinden, kabuğu bir bez veya puf yerine çıplak ellerinizi kullanarak uygulayın. Sabunu iyi durulayın.

Kalamin losyonu veya hidrokortizon kremi gibi topikal bir krem ​​uygulayın veya tezgah üstü antihistamin hapı kullanın. Bu ilaçlar, yaşadığınız allerjik reaksiyona karşı koymanıza yardımcı olacaktır.

Bir kahve filtresini yulaf ezmesi ile doldurarak ve yulaf ezmesini korumak için filtrenin açıklığının çevresine bir lastik bant sararak cildi yatıştırıcı bir yulaf ezmesi banyosu yapın. Rahatken yulaf ununun banyoda diklenmesine izin verin.

Alkol ve su kullanarak zehirli sarmaşıklarla temas eden herhangi bir ayakkabı, kıyafet veya diğer eşyaları silin.