krom eksikliğini nasıl tespit edebilirim?

Vücudunuzdaki krom seviyeleri doğal olarak düşüktür ancak bu mineral, gıdaları sindirmek ve şekerleri hücrelere naklettikleri rol için çok önemlidir. Krom eksikliği çeken insanlar diyabet ve koroner arter hastalığı geliştirme riski altındadır. Semptomlarınızı kontrol listesine göre karşılaştırın.

Artan kaygıları not edin. Vücudunuzdaki krom seviyesi azaldığında, kaygı kontrol etme beceriniz artar. Stresli durumlarda kalp yarışabilir, solunum sıkıntılı olabilir ve başın çarpıklığı yaşayabilirsiniz.

Enerji seviyenize dikkat edin. Kaygınızın daha düşük bir toleransına ilaveten, yeterince uyku çekmiş olsanız bile, gün boyunca yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. İki veya üç günlük süren geçici yorgunluk atışları sağlıklı bireylerde nadir değildir, ancak yorgunluk birkaç gün sürer endişe kaynağıdır.

Krom eksikliğinden şüpheleniyorsanız, bir glukoz tolerans testi için doktorunuza başvurun. Bir glukoz tolerans testi, kan şekeri düzeylerini belirleyebilir ve doktorunuzun vücudunuzun insülini yapma yeteneğini korumak için ilaç reçete etmesine izin verebilir. Yetişkinlerde başlayan diyabet riski, krom eksikliği ile birlikte artar.

Genç bir kişide, kas güçsüzlüğünün, yorgunluğun ve kaygı belirtilerinin yavaş büyüme oranı ile kombinasyon halinde ortaya çıkması durumunda krom eksikliğinden şüphelenin. Büyük miktarlarda işlenmiş şeker tüketen ve çok az krom tüketen çocuklar akranlarından daha yavaş gelişebilir. Buna ek olarak, yaralanmaları iyileşmek daha uzun sürebilir.

Diyetinizi çocuklar için 100 mcg, yetişkinler için 200 mcg krom ile sağlıklı bir seviyede tutun.