kafes üzerinde spagetti kabak yetiştirme

Yaygın ve popüler kış kabak çeşitlerinden biri olan spagetti squash, sarı veya turuncu cildi olan geniş bir oval kabak haline gelir. Çoğu spagetti kabak çeşidi üç ila dört ayda olgunlaşır. Bahçe alanınız yoksa, toprak alanını korumak için bir kafeste bir asma çeşit spagetti kabak büyütün. Çünkü onlar olgunlaşmak gibi spagetti squash oldukça büyük, büyüyen kabak bir destek sistemi teçhizat.

Sonbaharın ilk donundan sonra güneşli bir büyüyen yer hazırlayın. Toprağı 6-8 inç derinliğe kadar bahçe kürekle yetiştirin. Toprağın üstüne 4 inçlik kompost ekleyin ve kompostu ve toprağı tamamen karıştırmak için tamamen çalışın. Toprağı düzgünce tarayın.

Ahşap veya metal kafes sistemini toprağa sokun. En az 8 inçlik bir yerden sürmek için kafesin altını bir çekiçle toprağa indirin.

Çeltik bitkisinin iki yanında makarna kabak çekirdeği tohumları kafesten dört ila altı inç arasına yerleştirin. İki tohum yaklaşık 1 inç derinlikte tohumları yaklaşık 12 inç aralıklarla yerleştirin. Tohumları hafifçe toprakla örtün.

Dikimden hemen sonra tohumları cömertçe suya maruz bırakın ve tohumlar çimlendiğinde toprak nemli tutun – yaklaşık bir ila iki hafta. Bir haftalık süre zarfında 1 inçten daha az yağmur yağarsa, büyüyen spagetti kabak bitkilerine su sağlayın.

4 inç yüksekliğe ulaştığında fidanları inceltin. En zayıf fide kaldırın, kafes boyunca her 12 inç büyüyen bir bitki bırakın.

Gübreyi, fidelerin her 10 fitinde 1/4 lb.’lik granül gübre serperek fidelere uygulayın. İlk çiçekleri gördükten yaklaşık üç hafta sonra gübreyi uygulayın ve gübreyi bir elle tırmıkla toprağa iyi çalıştırın.

Yabani otları göründükleri kadar çekin, toprağı rakip bitkilerden uzak tutun.

Sarmaşıkları yetiştirmek için gergin bitki bağlarıyla üzümleri kafesle bağlayın. Ana sarmalları kafeslerine gevşek şekilde bağlayarak destekleyin.

Bitkiler üzerinde büyümeye başlayan her spagetti kabak için 2 metrelik tülbent boyu kesin. Tülbenti bağlayın, böylece kabak için bir sling görevi görür ve tülbentin uçlarını kafesin içine bağlar.

Deriler sarıya döndüğünde, ilk sonbahar donundan önce spagetti kabak hasat edin. Cilt dokunma hissi vermelidir. Squash’lerden çıkıntı yapan asmanın yaklaşık 3 inç bırakarak, balkabaklardan kabak kesmek için keskin bir bıçak kullanın.