idrar akışı nasıl iyileştirilir

İdrar yolları sisteminiz, toksinleri atmak ve filtrelemek gibi birçok önemli fonksiyona sahiptir. Yetişkinler için normal idrar miktarı, günde yeterli sekiz bardak su içtiğini varsayarsak, günde yaklaşık altı bardaktır. Azalan idrar akışının pek çok nedeni olabilir, ancak artan kolaylıkla yapılabilir ve birkaç basit adımla atılabilir.

Azalan akışınıza neyin neden olabileceğini belirleyin. İdrar yapmakta güçlük çekiyorsanız, yanık veya acı verici bir hisse sahipseniz, enfeksiyonunuz olabilir ve teşhisi için doktorunuzu görmeniz gerekir. İdrar tereddiniz varsa, bu durum bazı durumlarda sinirli idrar yapmanız anlamına gelir ve sağlıklıysanız. Ayrıca dehidrate olabilir ve sisteminize yeterince su koyamazsınız.

Günlük tutmak. İdrar akışınız ve semptomlarınızın bir günlüğünü tutmak, soruna ipucu verebilir. Akışı artırmak için gerekli adımları denerseniz, günlüğü hangilerinin en fazla etkiye sahip olduğunu gösterebilir. Hiçbir şey yardımcı değilse, teşhisi gereken altta yatan bir sağlık sorununuz olduğunu gösterebilir.

Bol miktarda su içtiğinden emin olun. Tavsiye edilen miktar günde sekiz bardak sudur ve bu oranda altı ila yedi fincan idrar çıkarmanız gerekir. İçme suyu idrar sisteminizi boşaltmanıza ve akışınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır. Günde sekiz bardak içerseniz, akışı artırmak için 10 ila 12 bardak artıracak şekilde deneyin.

Sıcak kompres uygulayın. Alt karın bölgesine uygulanan sıcak su şişesi veya ısıtma pedi gibi sıcak bir kompres, üriner sistem sisteminizi uyarmaya yardımcı olabilir. Eğer idrar yapma isteğinizi hissediyorsanız, ancak herhangi bir nedenle güçlük çekiyorsanız, sıcak kompres uygulayın ve idrar akışı sağlamaya çalışmak için alt karnı yaklaşık 15 dakika masaj yapın.

Tuzdan kaçının. Neminizi artırmanın bir parçası olarak, yüksek sodyum, tuzlu gıdaları ortadan kaldırmayı deneyin, ki bu sizi tuzdan arındırır. Ayrıca bunlar dehidrasyona neden olabileceğinden alkollü içeceklerden kaçının.

Günde 1-2 bardak kızılcık suyu içmek. Kızılcık suyu, idrar yolu sisteminiz için temizleme özelliklerine sahip olduğu bulunmuştur. Üretim ve filtrasyona yardımcı olabilir ve sisteminizin sağlıklı kalmasını sağlar; bu, idrar akışınızın azalmasına neden olabilecek enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olacaktır. İçki suları yerine kızılcık takviyeleri almayı da deneyebilirsiniz. Takviyeler, çoğu sağlık gıda mağazasında bulunabilir.

Akan suyu dinlemeyi deneyin. Bir musluk gibi akan su sesi, zihniniz sesi idrara çıkardığı için üriner akışı tetikleyebilir. Musluğu çalıştırmayı deneyebilir ya da gevşeme şeritleri gibi akan sese sahip kasetleri satın alabilirsiniz; bu, vücudunuzu rahatlatmaya ve idrar yapma isteğini teşvik etmeye yardımcı olur.

İdrarda hala sorun yaşıyorsanız, doktorunuzla randevu alın ve aldığınız adımları doktorunuza göstermek için idrar günlüğünüzü yanınıza getirdiğinizden emin olun. Bu, daha hızlı bir tanıya yardımcı olacaktır.