collard yeşillikleri nasıl hasat edilir

Collard yeşillikleri (Brassica oleracea acephala) besleyici bir güç merkezidir. Lahana ailesinin bir üyesi olan koyu yeşil yapraklı sebze, A ve C vitaminlerinin yanı sıra tiamin, niasin ve riboflavinin mükemmel bir kaynağıdır. Arkansas Üniversitesi’ne göre, boynuzlar ilk önce doğu Akdeniz’de yetiştirildi ve tarih öncesi insanlar tarafından tüketilen gıdalardı. İlkbaharın ilk yarısında onları hasat etmek için yazın. Yaz ortasında yeniden bitki getirin ve erken kışın içine yakalardan zevk alıyor olabilirsiniz.

Bahçede 6 inçlik aralıklarla yeşillendirin.

Bitkilerin 6-10 inç yüksekliğe kadar büyümesini izle.

Tüm bitki hasat etmek için zemin seviyesinde bitkiler kesin. Alternatif olarak, büyümeye devam etmek için küçük, daha genç yaprakları bırakarak, 10 ila 12 inç yüksekliğe ulaştığında bitkiden daha büyük yaprakları hasat edebilirsiniz.

Sadece bitki zarif iç yaprakları hasat istiyorsanız, iç rozeti almaya hazır olana kadar güneşin ısı onları korumak için dış yaprakları birbirine bağlayabilirsiniz.

Arkansas Üniversitesi’ne göre donlar aslında tatlarını geliştirinceye kadar yaz ortasında yazan kelepçeleri bıraktılar.

Genel olarak, yaka yeşillikleri büyüdükten 60 gün sonra seçmeye hazırdır.

Arkansas Üniversitesi, yaz aylarının sıcacık aylarında toprağının etrafını nemli tutmanın bol miktarda hasat yapmasına yardımcı olacağını belirtiyor.