akar sokması nasıl tanımlanır

Akarlar küçücük, ancak genellikle bunları çıplak gözle görebilirsiniz. Böcekler gibi görünebilirler, ancak aslında keneler ve örümcekler gibi aynı aileye aittirler. Birçok akar türü vardır, bunların birçoğu genel olarak insanları etkiler. Farklı akarlar türleri, belirli ortam türlerini sever. Karşılaştığınız akarları tanımanın en iyi yolu vücudunuzun belirli bölgelerinde ısırık ve kızarıklık olup olmadığını kontrol etmektir. Akarları tespit etmek zor olabilir, bu nedenle somut bir tanı için doktora gitmeniz gerekebilir.

Derinin kıvrımlarında, parmaklarda, cinsel organ çevresinde, ayağın kenarlarında ve dirsek ve dizlerin iç bölgelerinde kaşıntılı, kırmızı bir döküntü olup olmadığını kontrol edin. Bulduğunuzda, sorun, North Carolina Eyalet Üniversitesi’ne göre uyuz akarları olabilir (aynı zamanda dal ve kaşıntılı akarlar olarak da bilinir).

Giysilerin sıkı olduğu, özellikle ayak bilekleri ve belindeki elastik bantların en sıkışık olduğu yerleri inceleyin. Kırmızı, kaşıntılı alanlar ve alerjik reaksiyonun neden olduğu döküntü olan dermatiti arayın. Herhangi bir bulursanız, sorun pislikler (kırmızı akarlar olarak da bilinir) olabilir. North Carolina State University bazı insanlara püskürtücülerle alerjiniz varsa kabarcık benzeri lezyonlar geliştirebileceğini belirtiyor.

Gömleği çıkarın ve bedenin ve kolların gövdesine bakın. Isırık izleri görürseniz, sorun North Carolina Eyalet Üniversitesi’ne göre saman kaşıntısı akarları olabilir. Peyzajda veya büyük miktarlarda saman veya tahıllarda çalışan insanlar saman kaşıntılı akarlarla karşılaşabilirler.

Sahip olduğunuz akar sokması hakkında herhangi bir şüpheniz varsa doktora gidin. Kısa süre önce karşılaştığınız tüm hayvanlar hakkında doktora söyleyin. Tropik sıçan akarları ve tavuk akarları gibi bazı akarlar türleri, normalde hayvanlara saldırırlar, ancak Illinois Sağlık Bakanlığına göre zaman zaman insanlara ısırırlar.

Sorunun bir uzman tarafından olumlu şekilde tanımlanmasından önce evinizdeki akarları yok etmeye çalışmayın. Tam olarak ne tür bir akar ile uğraştığınızı bilmeden, Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’ne göre, sorunu ortadan kaldırma girişiminiz başarısız olacak.