ağlayan söğütleri kesimlerden nasıl yetiştirilirler

Söğüt ağacı büyütme konusunda güzel şeylerden biri, ne kadar kolay ve hızlı büyürler. 2 ayaklık fide dikebilirsiniz ve birkaç yıl içinde 15 fitin üzerinde olacaktır. Bir söğütü yaymanın en iyi yollarından biri mevcut bir ağacın kesilmesini alarak ve onu köklendirmektir. Birkaç ay içinde yeni söğüt ağacınıza sahip olacaksınız. Köklenme, ağacın yeni büyüme yaratmasına yol açan birkaç adımdan oluşan bir süreçtir.

Ağaç kesim veya kamçı toplayın. Bunlar herhangi bir sağlıklı söğüt ağacından gelebilir ve yaklaşık 1/4 ila 1/2 inç kalınlığında ve yaklaşık 6 inç uzunluğunda olmalı veya en azından dört tomurcuğa sahip olmalılar. Kesme uçlarının kuruması için hemen suya koyun. Anne ağacından ayırdıklarında, kök üretmeye başlamasına neden olacak bir köklenme hormonu üretmeye başlayacaklar.

Köklendirmeye başlarken onları tutacak bir saksı kabını hazırlayın. Kesimler kadar uzun olmalıdır. Söğüt kundakları çok kolay kökleşeceğinden, suyun boşaltılmasının bir yolunun olduğundan emin olun diye, toprak türüyle ilgili çok özel olmanız gerekmez.

Uzun bir çubukla toprağa götürün ve gömülünceye kadar kesikleri deliğe kaydırın. Konteynırın tutabileceği kadar çok kesim yaparak, birbirlerinden yaklaşık iki inç uzak tutun. Etrafındaki toprağa basın.

Kabın tabanından çıkıncaya kadar ekilen kesimleri suyla doldurun. Kabı, iki hafta boyunca veya filizlenen filizleri görene kadar sıcak bir yere koyun. O zaman zarfında toprağın kurumadığından emin olun.

Kutuyu, söğüt fidelerini kalıcı olarak veya bir sonraki yıl dikmek üzere planladığınız bölgenin yakınında boşaltın. Onları yere bırakmaya hazırsanız, büyükte (iki 3 galonluk saksı) büyürler. Onları bol bol suya sahip bir alanda kurmalısınız, ancak yer altı borularının yakınında değil. Köklere zarar vermemek için kesimlerin her birini diğerlerinden dikkatlice ayırın.

Bir delik kazın veya dikim alanına veya kabına bir delik açın ve köklü kesimi yerinde dikkatlice ayarlayın. Toprağı nazikçe etrafına yerleştirin ve suyu iyice sıkın. Söğüt çok hızlı bir şekilde büyürse, gövde dalların ağırlığını tutacak kadar kalın olana kadar destek için birinci veya iki yıl kadar kazık atmanız gerekebilir.