şişmiş bacaklar ve ayaklar nasıl buzlanır

Bacaklar ve ayaklar, uzun süre beklemek, hamilelik ve yaralanma gibi bir dizi faktöre bağlı şişebilir. Şişmiş bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklar son derece rahatsız olabilir, çünkü doku iltihabı barındırmak için uzar. Şişmiş bacaklardan veya ayaklardan muzdarip olursanız, hasar görmesini önlemek için ağrılı semptomları azaltmak için etkilenen bölgeyi derhal buzlamak önemlidir.

Hastalıklı bölgeden gelen basıncı alın. Şişkinlik fark ettikten hemen sonra, herhangi bir faaliyeti durdurun ve oturun. Yoğun faaliyetlere katılmaya veya alana aşırı baskı uygulamaya devam etmek yalnızca iltihaplanmayı artıracaktır.

Ayağını kaldır. Bu, şişmiş dokuda kan toplanmasını yasaklar ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Bir kanepede veya sandalyede oturun ve iltihaplı dokuyu yastıklamak için bir yastık kullanarak bacağınızı ve ayak bölgenizi yatırın.

Buz paketini kullanın. Bir buz torbasını kağıt havluya sarın ve bir defada üç dakika tutulun. Buz paketinin ayak veya bacak sinirlerine zarar vermeyecek şekilde sarılmış olduğundan emin olun. Buz paketini üç dakika sonra çıkarın. Enflamasyon en aza indirene kadar üç dakika bekleyin ve tekrarlayın.

Ağrı kesici ve anti-inflamatuar ilaçlar alın. İbuprofen, Tylenol ve Advil, iltihaplanmayı azaltmak ve ağrılı yan etkileri en aza indirmek için çalışırlar. Ağrı ve yanma azalana kadar, etiketteki talimatları takip ederek ilaç almaya devam edin. Şişme 12 saat içinde azalmazsa doktorunuza danışın.

Şişmiş bacaklar ve dizlerinizin nedenlerini belirleyin. Bacaklardaki iltihaplanma sıklıkla su tutma özelliğinden veya zayıf kan dolaşımından kaynaklanır; kan toplar ve vücudun alt kısmında basınç uygulayarak kan damarlarının bacaklar, ayaklar ve ayak bileklerinin dokularına sıvı sızdırmasına neden olur. İnflamasyon gebelik sırasında, yaralanma sonrasında veya daha ağır koşullardan dolayı ortaya çıkabilir; bu nedenle şişme nedeninden emin değilseniz bir doktora danışmak önemlidir.