msg zehirlenmesini tanımlama

Monosodyum glutamatın kısaltması olan MSG, lezzeti arttırmak için belirli gıdalara sıklıkla eklenir. Çoğu kez Çin yemeklerinde kullanılırken, diğer mutfaklardan geniş bir yelpazede kullanılır. Bazı insanlar MSG’ye alerjiktir ve onu tüketen genellikle MSG zehirlenmesi olarak bilinen rahatsız edici fiziksel reaksiyonlara neden olur.

Belirtilerinizi analiz edin. MSG zehirlenmesi, yoğun baş ağrısı, baş dönmesi ve çene, boğaz ve gerginlik gibi çeşitli semptomları taşır. MSG zehirlenmesi varsa, vücudunuzun her yerinde heyecanlı hisler hissedebilirsiniz.

Nefes alıp vermediğini gözlemle. Astım varsa MSG zehirlenmesi ile kötüleşebilir.

Son 24 saat içinde ne yediğinizi düşünün. Çin yemeklerini yemiş olsaydınız, MSG zehirlenmesine maruz kalma şansınız var.

Yakın zamanda yemiş olduğunuz lokantaları arayınız ve yiyeceklerini tatmak için MSG kullanıp kullanmadıklarını sorun. Gelecekte MSG kullanmadıklarını ilan eden lokantalarda yemek yiyin.

Belirtileriniz kötüleşirse doktorunuzu arayın. MSG zehirlenmesi için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, doktorunuz belirtilerinizi tedavi edebilecektir. Nefes almada veya göğüs sıkışmasında güçlük çekiyorsanız hemen doktorunuza danışmalısınız.

MSG zehirlenmesi varsa çok fazla su iç. Bu MSG’yi vücudunuzdan boşaltmaya yardımcı olacaktır.

Ağrı için gerekirse ibuprofen kullanın.

MSG zehirlenmesinden kurtulduğunuzda bol miktarda uyuduğunuzdan emin olun. Dinlenince vücudunuz iyileşir.