loquat kesimlerini yetiştirme

Armut, elma ve taş meyveler ile ilgili olarak, loquat (Eriobotrya japonica), Asya’nın sıcak bölgelerinden kaynaklanır ve şu anda Güney Amerika, Pasifik ve Orta Doğu’da bulunur. Loquat da Kaliforniya’nın hafif alanlarına uyarlanmıştır. Sulu meyvenin pürüzsüz cildi ince yumuşak saçlarla kaplıdır. Bu ağacın kesimden ilginç bir yayılım yöntemi vardır: İşlem için kök seçildikten sonra kökleri gelişene kadar ana bitkiye bağlı kalır. Ancak o zaman bitki kesmek için kesim yapıyor musunuz? Bu yayılma yöntemine hava katmanı adı verilir ve loquat ağaçları için daha geleneksel kesim yöntemlerinden daha iyi çalışır.

Bir kasede su doldurun ve iki avuç sfagnum turba yosunu ekleyin. Gevrek kesmeyi hazırlarken yosuna emdirin.

Gittikçe yaprakları koyarak, kuvvetli bir şekilde büyüyen sağlıklı bir gövdeyi belirleyin. Ucundan başlayarak, yeşilliği 6 inçlik bir ahşap bölüm boyunca koparın. Şu an dalak ağacına yapışmış bırakın.

Kabuğun kesim ortasında 1 inç uzunluğunda küçük bir bıçakla kazın. Yeni kökler o bölümden filizleniyor.

Maruz kalmış odunu kök salgı hormonu ile tozlayın.

Kabuğu olmayan, loquat kesiminin bölümünü kaplayacak kadar plastik bir film parçasını kesin. Plastik sargıyı ve birkaç bükülme bağını ulaşılabilecek bir yerde tutun.

Sfagnum turba yosununu fazla suyu boşaltmak için sıkıştırın. Kökün hormonla işleme tabi tutulmuş alanı üzerine koyun. Plastikle kapladığınız sırada bir elinizle tutun.

Yosunun düşmesini önlemek için plastik etrafında bir bükülme bağlayın. Güvenli bir þekilde, turba yosunu plastik içerisine ve gövdenin çýplak bölümünün etrafýna sıkıca sızdırmaz şekilde yerleştirin. Plastik kapağı sabitlemek için büküm bağlarını kullanın. Bu kaplama kök alanını nemli tutar.

Tereyağı ağacına her zamanki gibi davranın, sulayın ve normal bir programda besleyin. Kesim hala bitkiye bağlı olduğu için, aynı zamanda sulu ve beslenmiş kalır.

Yeni kökler sfagnum turba yosununu doldurduktan sonra anne ağacından koparı kesin. Sık bir kök sisteminin oluşması yaklaşık bir ay sürer. Sarmaşığı köklerden birkaç santim aşağıda tutun.

Plastik malzemeyi çözün ve atın. Turba yosun kökleriyle dolaşır sonunda parçalanır.

Kesmeyi, saksıya karıştırarak bir kapta koyun. Su iyice suyun. Dökmeltiyi bulununcaya kadar çaydanlıkta tutun ve sürekli yeni bir büyüme elde edin.

Yerfıstığı fidanı tam güneşin bir saati sulamadan boşaltan bir bölgeye nakledin. Dikme makinesiyle aynı derinlikte bir delik kazın. Ağacı kök bölgesine suyun.

Yetiştirme mevsimi boyunca zemin kuruduktan sonra işemek suyunu sulayın. Ağacın iyi bir ürün taşıması için neme ihtiyacı vardır, ancak daha kuru bir ortamı tercih etmektedir. Dut, kışın açar ve ilkbaharda bir ürün çıkarır.

Meyve ağaçları için bir gübre seçin ve her yıl yosun harçlarına uygulayın. Doğru fiyatlar ve uygulama yöntemi için ürün etiketindeki talimatları izleyin.