jalapeno bitkilerinde nasıl yetiştirilirler

Hiçbir şey, taze jalapeno biberi gibi pişirmeye kadar baharat uyandırır. Onları mağazada satın almak maliyetli ve rahatsız edici olabilir. Jalapeno biber bitkilerinin yetiştirilmesinin oldukça kolay olması nedeniyle, mutfağınıza birkaç bitki eklemeyip neden yıl boyunca taze biberlerin tadını çıkarmıyorsunuz?

Evinizde ve bahçe dükkanınızda sağlıklı görünümlü jalapeno bitkileri satın alın. Renk bakımından zengin bir yeşil olan yaprakları arayın; bu sıkıştığında nazikçe canlanmaya başlar. Aşırı kuru görünen veya küf kokan bitkilerden kaçının. Bir kez eve getirdiğinizde, bitkinizi yeniden kapmaya hazır olun.

Bitki çanağının tabanını küçük kayalar veya taşlarla sıralayın. Bu, jalapeno bitkisi için bol drenaj sağlar. Çok fazla nem bitkinin çürümesine neden olacak ve biber vermeyecektir.

Jalapeno bitkinizde iyi toprak kullanın. Zengin topraklar, özellikle bitki ve çiçek büyümesi için yapılır. Zengin topraklardaki gıdalar iki kategoriye ayrılır: mineral olmayan besinler ve mineral besleyiciler. Mineral olmayan besinler, hidrojen, karbon ve oksijen içerir. Mineral besinler arasında azot, fosfor, kalsiyum, magnezyum, kükürt, bor, bakır, demir, klorür, manganez, molibden ve çinko bulunur. Karanlık, besin açısından zengin bir toprağı kullanarak jalapeno bitkisini yeniden pota edin.

Jalapeno bitkinizi her gün en azından birkaç saat doğrudan güneş ışığı alan bir pencereye yerleştirin. Bitkinizi haftada iki ila üç defa suyla doldurun.

Jalapeno bitkinizi, yaklaşık bir ayak yüksekliğine ulaştığında daha büyük bir tencereye aktarın. Tam yetiştirilen bitkiler iki ayak yüksekliğine kadar büyüyebilir, bu nedenle bu tür bir büyüme için buna göre plan yapın.

Kurutulmuş veya ölü yaprakları gerektiği gibi toplayın. Biberlerin en iyi tat için bitki üzerinde olgunlaşmasına izin verin.

Ayda bir kez, jalapeno bitkinizi bitki yiyecek sopasına uygulayın. Her zamanki gibi toprak ve suya bir inç derin yerleştirin.