gladiolus corms nasıl hasat edilir

Sonbaharda gladyolus corms hasat etmek çok iş ister. Yılın ilk donundan sonra yeşilliği geri öldürdükten hemen sonra oraya çıkıp bütün sevindiricilerini kazmak zorunda kalacaksın. Sonra onları temizlemelisin, sıralayın ve kategorize edin, iyileştirin, tekrar sınıflandırın ve etiketleyin, böcekleri tedavi edin ve nihayet onları kışa çıkarın. Tembel kişi bu işi atlamak ve çok kirli bir iş atlamak için çok iyi seçebilir. Tutumlu bahçıvanlar, baharda gladyol kümelerini yere koyarak çok fazla para kazanmayı tercih ederken, dondurmadan önce hasar görürler. Çalışmaya istekli olanlar için bonus, çok sayıda yeni yeraltı yavrusudur.

Bölgenizdeki ilk dondan hemen sonra, gladyolus corm’larınızı sonbaharda hasat edin. Her bir bitkinin etrafında dikkatli bir şekilde kazın – kümesten herhangi birine zarar vermemek için, saptan yaklaşık 4-6 inç uzakta.

Aşırı toprakları körüklerden sarsın. Yaprakları köreltiyle buluştuğu yerden kesmek için temiz, keskin bir bıçağı kullanın. Bazı karton kutuları etiketleyin ve hemen içine corms sıralayın. Hangi cormların hangi çeşidi olduğunu çabucak unutmak düşündüğünüzden daha kolaydır.

Cormanları, yaklaşık üç hafta boyunca mükemmel bir havalandırma ile sıcak, kuru bir yerde yayılmış bazı eski gazetelerde saklayın. Hava dolaşımını teşvik etmek için aralarında çok fazla boşluk bırakın ve donmasına izin vermeyin. Bu, hasat edilen bambuları “iyileştirmek” olarak bilinir.

Dikim yerini mevsimden mevsime kadar değişerek, incir, fusarium solgunluğu ve bazı diğer gladyol virüsleri kontrol altında tutmaya yardımcı olun.

Kremleri tedavi ettikten sonra dikkatlice muayene edin. Hasarlı, hastalıklı veya çürümeye maruz olanları atın. Ektiğiniz orijinal corms shriveled ve hatırladığınızdan daha küçük olacaktır. Bunların her biri, eski anne dolabın üzerinde büyük, sağlıklı olan yeni bir tane üretti.

Eski ampulü elden çıkarın ve atın. Gevşek olan tüm kabukları çekin ancak paketleyicileri yuvalara bırakın. Büyük, taze olanın tabanında büyüyen küçük ampulleri veya kürekleri çıkarın. Gelecek yıl onları farklı yerlerde kurmayı planlıyorsanız, büyük körükleri ve kürekçüleri ayrı kağıt torbalara koyun. Unutmayın, yeni körükler çiçek açması için iki veya üç yıl daha alacaktır. Bütün çantalarınızı etiketleyin.

Bir kağıt torbaya 50 corm koyun ve 1 çay kaşığı ekleyin. toz halindeki Sevin’in (karbaril). Çantayı kapat ve sallayın. Bu, depolamada gladyolus corms üzerinde aşırı kış mevsiminde olmak isteyen böceklere karşı korunmaya yardımcı olacaktır. Kimyasal maddeleri kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, kornikleri yaklaşık 160 derece F sıcak suda 2-3 dakika bekletin. Kaynatmalarına izin verme. Eski gazetelerde kurumaya bırakılmış hava kurumalı kurabiyeler geceleyin.

Hasat edilen gladyolus corms’u eski naylon külotlu çorapların bacaklarında serin, kuru, karanlık bir yerde ve iyi bir havalandırma ile depolayın. İdeal sıcaklık aralığı 35 ile 45 F arasındadır. Donmasına izin vermeyin.

Gladyolus corms’lerinizin aşırı kışlaması için iyi hava dolaşımı sağlayan neredeyse her şeyi kullanabilirsiniz. Eski kağıt veya bez torbaları, düz karton kutular ve kafes tipi soğan torbaları eşit derecede iyi çalışır.