diz yarası nasıl iyileştirilir

Diz yaralanmaları yaşamı değiştiriyor ve zayıflatıyor olabilir. Kurtarma, birkaç gün, hafta, ay veya hatta yıllar arasında değişir. Değişik seviyelerde diz travması, iyileşme süresinin uzunluğunu veya tam iyileşmenin mümkün olup olmadığını belirleyebilir.

R.I.C.E: Dinlenme, Buz, Sıkıştırma, Yükselme: Bunlar herhangi bir yaralanmadan sonra hemen takip edilmesi gereken 4 temel ilkedir. Dinlenme, dizinizin en zayıf veya en savunmasız bölümlerine daha fazla zarar vermenizi önleyecektir. Buz, yaralanmanızın iltihap tepkisini ve ağrı düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir. Elastik bir bandaj veya parantez kullanarak yapılan sıkıştırma, dizinize kendi kaslarınızın veremeyeceği desteği vermeye yardımcı olabilir. Yükseklik, etkilenen bölgenin daha fazla yaralanmasına neden olabilecek aşırı iltihaplanmayı önleyebilir.

Tanı: Herhangi bir sakatlandıktan sonra bir tıp uzmanının bakımını aramak en iyisidir. Herhangi bir sakat bırakma kurtarma programına başlamadan önce rehabilite etmeye çalıştığınız şeyleri anlamak her zaman önemlidir. Tanı almanızdan önce tedavi ve iyileştirme programının planlanması açısından yapılması gerekenleri belirleme şansı o kadar iyi olur.

Burkulmalar ve Suşlar: Doktorunuzun eylem planına bağlı olarak, bir diz travmasının iyileştirilmesine yardımcı olmak için kullanılabilecek çeşitli yöntemler vardır. Basit bir burkulma ya da gerginlik için, R.I.C.E, dizin normal işlevselliğine dönmesine yardımcı olmak için genellikle yeterlidir. Burkulmanın ciddiyetine bağlı olarak birkaç aydan birkaç aya kadar koltuk değnekleri veya parmaklık gerekli olabilir. Herkesin iyileşme süresi, yaralanmanın boyutuna göre değişir.

Menisküs Gözyaşları: Bu yaralanmanın iyileşmesi çok daha zordur. Menisküs, uyluğunuzdaki kemiklerle alt bacak arasında kalan bir parça kıkırdaktır. Bu kartilaj avasküler yapıdadır, yani kan akışı almaz (veya çok az kan akışı alır). Vücut kendini iyileştirmeye çalıştığı için kan akışı gereklidir. Bu kan akımı olmadan, meniskal yaralanmalar kendi başına iyileşmez; cerrahi müdahale, kilitleme, yapışma veya ağrı bir veya iki aydan daha fazla sürerse veya ağrı seviyeleri ve inflamatuvar yanıt zamanla artarsa ​​gerekebilir. Koltuk değnekleri genellikle gereklidir ve iyileşirken dizinizi dinlendirmenize yardımcı olabilir.

Kırıklar: Bölgede patella (diz kapağı), femur (uyluğ kemiği), tibia ve fibula (alt bacak kemikleri) içeren çeşitli kemikler bulunmaktadır. Bu kemiklere ait kırıklar tipik olarak R.I.C.E ile birlikte iyileşmek için zaman alır veya kırık şiddetli olması durumunda cerrahi müdahale gerektirebilir.

ACL, PCL, MCL ve LCL gözyaşıları: Bunlar, dizinizi yerinde tutmaya yardımcı olan bağlardır. Bunlar, diz kemiklerinizin ileri, geriye veya yana-yana kaydırılmasını önleyen kalın bağ bantlarıdır (kemiğe kemik tutarak). Yırtılırsa iyileşme olasılığı vardır, ancak ligamentlerden herhangi biri koparsa büyük olasılıkla cerrahi müdahaleye neden olur. Diş telleri ve koltuk değnekleri, doktorunuzun onayına bağlı olarak bir güçlendirme programına başlamanın yanı sıra ağrı, rahatsızlık ve eklem instabilitesini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Güçlendirme: Akut yaralanma gerçekleştikten ve etkilenen bölgeyi yeniden yaratma riskiniz artık olmadığında, güçlendirme gerekecektir. Hafif bir rehabilitasyon programından başlayarak, gücünüzü geliştirebilir ve etkilenen derzin stabilitesini artırabilirsiniz. Bir önceki işlevin çoğunu geri kazanmak için güçlendirmenin yapılması gerekecek, ancak rehabilitasyon seçeneklerinizi doktorunuza, terapistinize veya kişisel travmanızın deneyimini yaşayan kişisel antrenörünüzle tartışmaya özen gösterin.

Bir yaralanmanın buzlanması için ipuçları: İlk 72 saat boyunca herhangi bir yaralanmanın buzunu hatırlamak önemlidir. Isı, bu zaman çerçevesi içinde kullanılmamalıdır; çünkü ısı, vücudunuzdaki iltihaplanma tepkisini artırabilir, bu da daha fazla ağrı, rahatsızlık ve potansiyel yaralanmaya neden olabilir. Buz, potansiyel sinir hasarını veya aşırı soğuktan kaynaklanan deri yanıklarını önlemek için 20 dakikalık artışlarla (20 dakika açık) ve 20 dakika uzaklaşıldığında ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.