Bir film setinde izinizi nasıl vuracağız

Bir film seti üzerinde oynama, başka herhangi bir tecrübeye benzemez. Oyunculuk filminin teknik yönü genellikle oyuncular tarafından göz ardı edilir. Bununla birlikte, birkaç temel biliyorsanız, bir film seti üstlenebileceksiniz. Film oyunculukunun en önemli yönlerinden biri, markanıza nasıl vuracağınızı bilmektir. Bir işaret, tam olarak nasıl ses çıkaracağıdır; sahnedeki çeşitli noktalarda durmanız gereken yerdeki bir yerleşimdir.

İşaretinize basmanın ilk adımı nerede olduklarını bilmektir. Prova sürecinde, yönetmen size, sahnede farklı noktalarda vurmanız gereken çeşitli işaretleri sağlayacaktır. Tek bir sahnede on kadar çok az bir işaret olabilir.

Markalarınızı ayarladıktan sonra, bakmanıza gerek kalmadan onlara manevra provaları yapmanız gerekecek. Bunu yapmak için göz seviyesinde görsel işaretler yapın. İşaretiniz bir masanın sonunda ise, bu konumdayken hareket etmeyi bırakacağınızı bildiren bir zihinsel not oluşturun.

Durdurulacak zamanları gösterecek birkaç görsel işaretçiyi yaptıktan sonra, sahneyi prova etmeye başlamanız gerekecek. Önceki işaretlemelerin bu işaretlerden dolayı değişeceğini fark edebilirsiniz. Diğer oyuncularınızla birlikte, bir işaretten diğerine geçerek sahneyi gezdirin, beceriksiz hareketlerin notlarını almak isteyebilirsiniz.

İşaretten emin değilseniz, daima yönetmeninize bilgi verin.

Sahneyi provalaştırdıktan sonra, birkaç işaretin çarpmak için zor olduğunu fark ederseniz, bunu yönetmenle tartışın. Bir markayla ilgili şikayet etmeden önce daima bir öneriniz olduğundan emin olun. Yönetmen koltuğun bir yanına taşınırsa, ancak diğer tarafa doğru hareket etmenin daha doğal olacağını düşünüyorsanız, onu bilgilendirin.