bir bonsai meyve ağacı büyütmek nasıl

Bonsai sanatı pek çok nesilde olmuştur. Ceviz kabuğu kadar küçük bir kapta güçlü bir ağaç haline getirme konsepti binlerce yıldır insanı büyülüyor. Zor bir hobi gibi görünse de bonsai basit bir konsepttir. Ağaca ihtiyaca göre verin, sizi yıllarca güzelliğiyle ödüllendirecektir.

Meyve ağacını dikkatli bir şekilde kontrol edin. Zararlıları veya hastalıklı uzuvları arayın ve bulunan herhangi bir şeyi çıkarın. Kötü kolların temiz şekilde çıkarılması için çok keskin budama kullanın. Meyve ağacını büyümekte olan tencereden, elinizle veya sağlam bir yüzeyle alt ve yanlara doğru keskin bir şekilde vurarak çıkarın.

Ağaç kök topunun 1 / 3’ünde keskin bir el testeresi kullanarak kesimi olabildiğince temiz tutun. Meyve ağacının köklerinden kalan tüm toprakların yıkanması için güçlü bir su jetini kullanın. Hastalıklı veya zararlı kökleri istila etmeye dikkat edin. Şüpheli görünümlü yaratıkları veya büyümeleri kesin. Kurumalarını önlemek için kökleri bir kaseye koyun.

Gövde ve gövde şekline bakarken kabı çevirin. Bitmiş ağacın neye benzediğini görselleştir. Ağacın akışına müdahale eden ekstremiteleri çıkarın.

Büyük bir kovada, 1 galon orta boy kum ve küçük kabuk parçalarını birlikte karıştırın. Bu karışıma 3 bardak iyi toprak tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Tavsiye edilen gübre miktarını serpin. Karışımı nemli yapmak için yeterince su ekleyin ve kenara koyun. İyi bir bonsai toprağının anahtarı, karışımı iyi drenajlı tutmaktır. Asla suyla ıslanmaması gerekir.

Bonsai tenceresinin boşaltma deliklerini örtecek kadar geniş bir ekran parçasını kesin. Ekran, akvaryum sızdırmazlık maddesi veya bakır tel ile emniyete alınabilir. Ekran, toprağın boşaltma deliklerinden yıkanmasını önler.

Tencereyi yarısına kadar toprakla doldurun ve sıkıca paketleyin. Hafifçe merkezden uzak bir tepe topu eklemek bitmiş bonsai için daha iyi bir görüntü yaratacaktır.

Küçük doğal renkli çakıl taşlarıyla bonsai yapın. Çakıl taşının üst sargısı bitkiyi bitirir ve topraktaki görünür gübre peletlerini gizler. Bir kişinin bahçesinde bulunan insanlar için yosunlar satın alınabilir. Bonsai’ye verilen güneş ve su miktarına dayanabilecek yosunları kullanın.

Bonsai genellikle az topraklara sahip çok sığ kaplarda saklanır. Bonsai’yi sergilerken gölgelikli bir alan bulun. Tam güneş altına alınırsa, toprak çabucak kurur. Gunik bir alanda bile, bonsai’nin günde birkaç kez sulanması gerekebilir. Bitkiyi öldürebileceği için toprağın tamamen kurumasına izin vermeyin.