bir asma büyümek için pergola nasıl

Pergola, açık alanın üzerinde gölge sağlayan bir yapıdır. Asma (Vitis spp.), Tırmanmaya doğal bir eğilime sahip olduklarından, pergola üzerinde büyümek için ideal bitkilerdir. Kurulduktan sonra üzüm asmasıyla örtülü bir pergola yeşil, yapraklı gölge sağlarken yapıdan asılı olan üzüm kümeleri egzotik güzelliğe sahiptir. Hardy, ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılığı bölgelerinde 3 ila 9 arası, kreş topraklı kaplarda asma asidi mevcut. Posta-sipariş kaynakları genellikle üzüm asmaları çıplak kökü gönderir, kökleri bez veya diğer nem tutucu malzeme ile sarılır.

Yapraklar, komposto veya gübre gibi çürümüş organik madde bitkisi başına ekmek alanının pergola kenarındaki toprağı değiştirmek için bir ila iki kürek ekleyin. Organik materyali bir bahçe mürekkep veya çatal kullanarak toprakta kullanın.

Pergola kenarından 6 inç dikilmiş bir delik açın. Dikme deliğini genç asma kök topundan derin ve biraz daha büyük yapın. Asma çıplak kök gelmişse, ölü ya da hastalıklı görünümlü kökleri kesin. Soğuk bölgelerde orta veya geç kışın üzüm asması veya erken ilkbaharda üzüm dikin.

Her acımı kreş kapından çıkarın ve dikim tezgahında olduğu gibi toprağın derinliğinde olacak şekilde dikme deliğine yerleştirin. Asma çıplak kökü ise, kökleri dikim deliğine yayarak geri bükülmemelidir. Hava deliklerini bastırmaya çalışırken toprağa doldurun, aşağı bastırın.

Nakilden sonra su ve toprağın nemli kalması için ilk yıl dikildikten sonra. İlk yılın sonunda, üzümlerin yalnızca doğal kurları zenginleştirmek için şiddetli kuraklık koşullarında suya ihtiyacı vardır.

Dikim bittikten hemen sonra asmaları hazırlayın. Her bastonun üst üçte birini çıkarmak için keskin bir çift budama makası kullanın. Bitkiden emici veya dalları çıkarın. Hastalığın yayılmasını önlemek için, öğütmeden önce ve sonra öğütücü bıçaklarınızı evde kullanılan dezenfektan ile dezenfekte edin.

Üzümlerin pergola üzerinde büyümek üzere yetiştirilmesine başlamak için bir veya iki tane güçlü dikey baston hariç hepsini çıkarın. Her bir kamış seviyesinde pergola bir göz cıvatası takın. Pas önleyici tel kullanarak çubukları göz cıvatalarına tutturun. Asma durgunluk dönemindeyken ocak ve mart aylarında dikimi izleyen yılda bu eğitime başlayın.

Ocak ve Mart ayları arasında sarmığı, pergole uzanan bastonları çıkararak temizleyin. Bijonları göz cıvataları ve tel kullanarak pergola takın.

Ekimde her asmanın çevresinde 1/2 fincan 10-10-10 granül gübre yayınlayın ve yaz ortasına kadar aylık tekrarlayın. İkinci yılda, aynı zamanlamanın iki katı kullanın. Olgun üzüm sarmaşıkları için, uygulama başına 1 pound’a kadar çıkın. Her gübrelemenizde suyu iyice suyun.