üzüm yapraklarını yetiştirme

Üzüm yaprakları dolmas’ta popülerdir, dolma et-pirinç çanak Yunanistan’a özgüdür. Evde yetiştirilen üzüm yaprakları kullanarak dolmalar yapmak isterseniz, üzüm bitirmeli ve sağlıklı üzüm asmaları muhafaza etmelisiniz. Meyve yerine yapraklar için bitki yetiştirseniz bile, seçtiğiniz üzüm çeşitliliğinin hayatta kalmasını sağlamak isteyeceksiniz. Fidanlıktaki birine ikliminizde hangi üzüm türlerinin yetiştiğini sorun.

Üzüm samanınızı nerede bitireceğinizi belirleyin. Bitki, tam güneş, iyi drene toprak ve bolluk büyümeyi tercih ediyor. Üzüm sarmaşıkları, çitin üzerinden veya bir sundurma ya da garajın üzerinde tıraşlandığında çekici görünürler.

Topraktaki pH değerini belirlemek için bir toprak pH test kiti kullanın. Üzüm bitkileri pH 5 ila 5.5 arasında hafif asitli bir toprağı tercih eder. Gerekirse topraklarınızı daha asidik hale getirmek için kireç veya başka değişiklikler yapabilirsiniz.

Toprağı havalandırmak için toprağı bir kürekle çevirin. Kayaları veya sopaları çıkarın. Daha zengin bir büyüme ortamı için saksı topağı ekleyin. Bu esnada kireç veya diğer toprak tadilatlarını ekleyin. Üzüm asması bitmek için bulutlu bir gün bekleyin.

Üzüm asanını kabından çıkarın. Kök topunun iki katı büyüklüğünde bir delik kaz. Üzüm asmasının kök bilgisini parmaklarınızla parçalayın ve asmayı deliğe sokun ve kökleri parmaklarınızla dışarıya yayın. Deliği kir ile örtün.

Toprağı iyice suyla doldurun. Ağaçlarınız bitki büyüdükçe kafesin etrafından sarabilmeniz için kafesinizi üzüm asmasının arkasındaki yere yerleştirin. Bir çitin yakınına dikerseniz, kafes atlayabilirsiniz.

Toprak kuru olduğunda bitki suyun. Üzüm bitkisini 10-6-4 gübresiyle düzenli olarak gübreleyin, sonra her yıl günde bir kez gübreleyin.

İlkbaharda hasat üzüm yaprakları. Büyük yapraklarla çalışmak daha kolaydır ve daha çekici dolmalar yapar.

Birkaç üzüm bitkisi dikiyorsanız, büyümeye izin vermek için her bitki arasında 6-8 feet bırakın.