kabukonsuları ve kaba kıymetli taşları tanımlama

Değerli taşlar elmas, yakut, zümrüt ve safir gibi kıymetli ve yarı kıymetli, örneğin lapis lazuli, kan taşı, ametist ve granat gibi karakterizedir. “Cabochon” terimi, gemstone’u şekillendirmek için kullanılan kubbe şeklindeki bir kesim anlamına gelir. Ateşböceği: Mücevher Rehberine & Rdquo; Cally Oldershaw yazıyor, & ldquo; Ağır biçimde dahil edilmiş veya hatalı, renksiz veya desenli, opak veya yarı şeffaf olan taşlar genelde bir kabare olarak kesilir. & Kuyumcular taşı parlatırlar Bu şüpheli taşları kurtarmak ve güzelliğini vurgulamak için farklı mücevherat tasarımları yapmak için bu kesiği uygulayın.

Mücevher taşının şekline bak. Kesilmemiş, şekilsiz bir taş, çiğ veya kaba bir değerli taş olarak nitelendirilir. Kesilmemiş taşlar, içe doğru bakan çok sayıda kristalin serilmiş içi boş taşlar olan geod olarak satılmaktadır.

Ham yarı-değerli taş taş geodunun iç kaba yapısını inceleyin. Üç bölümden oluşur: kuvars, akik ve kalsedon.

Jeode merkezine bak. Değerli taşın merkez kristal oluşumu kuvartz olarak adlandırılır ve genellikle taşın doğal, derin, zengin rengine sahiptir.

Akik olarak anılan ikinci veya orta tabakayı inceleyin. Farklı renklere sahip bölgeler olarak da adlandırılan kavisli bantlarla karakterize edilir.

Kalsedon denilen üçüncü veya dış tabakaya bakın. Kalsedon, tek biçimli bir renk ile karakterize edilir ve süs taşı olarak kesildiğinde sıklıkla kullanılır. Bu popüler taş aynı zamanda oyma ve heykel için de kullanılmaktadır ve sert bir taş olarak nitelendirilmektedir. Büyük, kırılmamış topaklar halinde bulunur.

Taşın şekline bakın. Kubbe şeklindeki ve cilalanmış bir taş, bir kabobonun bir özelliğidir.

Herhangi bir kesik için kubbe şeklini hissedin. Kusursuz bir kubbe şekli, kabobonun bir diğer karakteristiğidir.

Kubbe şeklindeki taşı ters çevirin. Düz ve cilalanmamış arka taraf başka bir cabochon özelliğidir.

Yakutu bir kontak lens takmış gibi gözünüze yaklaştırın. Uzaktan aydınlık bir ışığa sahip olduğunuzdan emin olun. Değerli yakut değerli taşını parlak ışığa veya lambaya doğru bak.

Mücevherini ona bakarken eğin. Yakutta, hayalet benzeri bir gölge ya da etrafında çift bir görüntü içeren gökkuşağı benzeri bir yansıma göreceksiniz.

Yarı-kıymetli taneli taştan ışık kaynağına doğru bakın ve 2. adımda olduğu gibi eğin. Gökkuşağı benzeri yansıma, yakut değerli taş kadar çift bir görüntü veya gölge oluşturmaz.