biber nasıl yetiştirilir

Baharatlı bir biber ve tatlı bir biber arasındaki bir yerde, biber biberi zengin bir derin lezzetle yarım pakete sahiptir. Paprika biberi uzun sıcak bir büyüme mevsimi ve bol güneşle gelişir. İlk önce kapalı mekanlara başlayın ve bitkiler bahar aylarında hareket ettirin. Kurutulduktan sonra, ilk önce asma ve ardından asma ağzından, bu tam aromalı biber kavanoz veya torba içinde iyi tutar. Bazı kırmızı biber çeşitler denemek için: dulce rojo biber, orijinal Macar biberi, alma baharatlı biber ve geleneksel Macar biberi.

Bahar gelmeden yedi hafta önce kırmızı paparya tohumlarını korunan bir bölgede başlatın. Biber tohumları, çimlenmek için yedi ila 14 gün, açık havada taşınabilecek kadar dört ila altı hafta sürer.

Turba kapları, tohum başlangıç ​​tepsisi veya hücre paketleri nemli tohum başlangıç ​​karışımı ile doldurun. Steril bir madde yapmak için eşit miktarda turba yosunu ve vermikülit kullanın veya bir bahçe merkezinde hazır karışmış bir torba satın alın.

Biberli biberlerinin tohumlarını nemli tohumun üzerine yerleştirin – 1 inç aralıklarla başlatın. Hücre paketleri kullanırken, her bölmeye bir tane tohum ekin. Tohumları 1/4 inç nemli toprak karışımı ile örtün.

Tohumları 68 ila 86 derece Fahrenhayt arasında sera veya filtrelenmiş güneş ışığı alan kapalı bir kapalı alanda tutun. Alan sıcaklık dalgalanmalarına yatkın ise, toprak sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olmak için tohum tencere altına bir ısıtma yastığı yerleştirin.

Bahçe alanının üzerine 3 inçlik gübre tabaka veya komposto katın ve bahçe yatağının en üst 8 inç kısmına kazın. Toprak kullanılabilir olduğunda ve kuruduktan sonra toprağı ilkbaharda hazırlayın. Islak, çamurlu toprak çalışmayın, yalnızca kompakt hale gelir ve hasara neden olur.

Toprak sıcaklığı 60 Fahrenheit’e kadar yükseldiğinde ve fidelerin en az 6 haftalık olduğu zaman, kırmızı biber fidelerini açık havada nakletin. Fidelerin kök topları için yeterince büyük delikler açar. Delikleri kök bilyesinin derinliğinden 1 inç daha derin yapın. 18 inç aralıklarla çoklu dikim deliklerini boşaltın.

Papalık fidelerini kreş tepsilerinden veya kaplardan kaydırın. Onları kök tabanı ile tutun ve kökleri ihale eden genç sapları kırmamaya özen gösterin. Kök tabanı toprak hattının 1 inç altına gelecek şekilde her deliğe bir fide yerleştirin. Her biber fide ve su 5 inç derinliğe kadar doldurun.

Bitkiler 10-10-10 sıvı gübre kullanarak çiçekler üretmeye başladığında gübreleyin. Belirli bir markanın seyreltme hakkını elde etmek için gübreyi paketin yönergelerine göre uygulayın.

Çim ve diğer yabani otları yetiştirme mevsiminde elle çekin. Paprika biberi sığ bir kök sistemine sahiptir ve yabani otlarla rekabet etmekten hoşlanmaz. Haftada iki kez, her santrale her seferinde 1/4 inç su tedarik eden su.

Biber biberlerinin olgunlaşması için bırakın ve bitki üzerinde hafifçe kurutun. Çeşitliliğe bağlı olarak, biber biberleri, açık havada nakledildikten sonra hasat için olgunlaşmak için 70 ila 85 gün arasında herhangi bir yere varmaktadırlar. Ciltler sertleşmeye başladığında ve hafifçe kırıştığında meyveleri seçin.

Her biberi bitkiden gövdesini yaklaşık 1/2 inç kadar kesin. Bitkiler üretimini durdurana veya ilk donları tehdit edene kadar hasat etmeye devam edin. Kırmızı biberleri güneşte iki ila dört hafta boyunca tamamen kurumaya bırakın veya bir gıda kurutucu içindeki aşırı nemi çıkarın.