köpek üzerinde uyuz tanımlamak nasıl

Sarcoptic mange olarak da bilinen uyuz, köpeğinizin ciddi rahatsızlık çekmesine neden olabilecek bir cilt durumudur. Uyuzlara, köpeğinizin cildinde yaşayan mikroskopik akarların istila edilmesinden kaynaklanır. Doğru veteriner tedavisi olmadan gitmeyeceksiniz, bu nedenle, ilk mange belirtilerini fark ettiğinizde köpeğinizin veteriner hekime gitmesi önemlidir.

Uyuza neden olan akarlar çıplak gözle görülemez ancak koşul ilerledikçe durumun belirtileri oldukça kolay görünür hale gelir. Köpeğinizin uzantısı varsa, kaşıntılı olabilir ve kızarık, tahriş olmuş cilt sahibi gibi görünebilir. Ayrıca cildinin görünür kızarıklık geliştiğini ve cildin etkilenen kısmı huysuz olduğunu fark edebilirsiniz. Saç dökülmesi görürsünüz, saç dökülürken artacak saç dökülmesi.

Sarcoptic mange’a neden olan akarlar, örümcek ve kene gibi böcek türü olan arachnid türüdür. Akarlar yalnızca mikroskop olmadan görülemez çünkü 1/64 inç uzunluğundadırlar. Akarlar bacakları ve bedenleri üzerinde dikenlere sahiptirler, gözleri yoktur ve oval biçimli değildir. Sarcoptic mange’a neden olan akarlar beyazdır.

Veteriner hekiminiz sarkoptik ameliyathaneyi teşhis etmek için köpeğinize bir cilt kazıma yapacaktır. Bu, bıçaktaki cilt hücrelerinin iyi bir örnek oluşturması için cildin etkilenen bölgesini sıyırmak için bir neşter kullanacağı anlamına gelir. Cilt hücrelerini bir mikroskopta inceleyecek, böylece köpeklerin durumuna neden olan akarları görebilecek. Veteriner hekiminiz akarları gördükten sonra resmi teşhis edip tedavi planları yapmaya başlar. Bazı durumlarda, veteriner hekiminizin köpek derisinin bir veya daha fazla noktasını, iyi bir numune almak için ham görünene kadar kazınması gerekebileceğini unutmayın.

Sarcoptic mange çok bulaşıcıdır ve bir evcil hayvandan evdeki her evcil hayvana oldukça hızlı bir şekilde yayılabilir. Sen de yakalayabilirsin. Sarcoptic mange, ivermectin gibi parazitlerin tedavisinde geleneksel olarak kullanılan ilaçlı dips, merhem ve potansiyel olarak ilaçlarla tedavi edilir. Evinizdeki herhangi bir mange belirtisini gösteren tüm evcil hayvanlara muamele etmek önemlidir. Ayrıca, tüm yatakları yıkamanız ve durumun tekrarını önlemek için evinizi iyice temizlemeniz gerekir.