granadillas yetiştirme

Bir tür tutku meyvesi olan Granadillas, 50 metreye kadar uzanan uzun asma olarak yetişir. Tüm tutku meyve çeşitleri gibi egzotik çiçekler üretir. Bitki, kış donlarına tolere edemeyeceği için tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişir. Sarmaşıklar, aromalı, tatlı eti olan yenilebilir kavun benzeri meyveler üretirler. Yıl boyunca Granadilla meyveleri ve meyveler için hasat zamanı yoktur. Uygun bakımla granadilla asması, daima yeşil yaprak, çekici çiçekler ve yenilebilir meyveler sağlar.

Asmalar büyüdükçe bir kafese eğitin. Granadilla sarmaşıklarını, uzunlukları boyunca her 8 ila 10 santimlik kumaş bitki bağları olan kafese gevşekçe bağlayın. Asmanın yukarıya doğru doğal yolunu takip ederek, üzümlerin birbirine geçmesini sağlayın.

Toprak, haftada bir kez sarmaşıkların tabanında suya ıslatır; böylece toprak ıslak kalmadan nemli kalır. Granadillalar, haftada yaklaşık 1 inç suya ihtiyaç duyar, ancak kuru sezon boyunca toprağın çabuk kuruyorsa daha fazla ihtiyacınız olabilir.

Granada bitkilerinde geç büyümeye başlamadan önce granadillaları geç kış veya erken ilkbaharda gübrelemeye başlayın. 6-6-6 karışım gibi dengeli granül bir gübreyi, paket üzerinde bitki büyüklüğünüz için önerilen miktarı kullanarak tedarik edin. Gübreyi dört ila altı hafta boyunca uygulayın, asla asmaları 6 oz’dan fazla verin. gübrenin tek bir beslenmesinde

Granadilla asmalarını kış sonlarında yeni bir büyüme öngörmedikçe budayın. Üssünde ölü yığınları kesin. Hasarlı veya zayıf asmaları asmanın en yakın sağlıklı bölümündeki tomurcuğa geri koyun.

Meyvelerin kabuğu parlaklaştığında ve sapın yakınında sarıya dönmeye başlarsa granadillaları hasat edin. Bitkiye zarar vermemek için asmaların meyvelerini keskin bir bıçakla kesin.

Granadillalar, tam güneş ışığı ve zengin, hafif asitli toprakları en iyi büyümeyi tercih eder.

Başarılı meyve vermeyi sağlamak için sabah çiçeklerin açılmasından dört saat sonra çiçeği elle toplayın. Küçük bir boya fırçası kullanarak çiçeklerin ortasındaki saç benzeri anterlerden polen alın ve polenleri kadın üreme organlarının bulunduğu çiçeğin merkezine doğru fırçalayın.