nasıl bir mini kaktüs büyür

Az bakım gerektirmeyen, dayanıklı bir houseplant için iç mekanlarda mini kaktüsler yetiştirin. Bitkiler gelişmek için çok az bakım gerektirir. Çok fazla güneş alan ve iyi drene olan bir ortamda mini kaktüsler yıllarca mutlu bir şekilde büyür. Doğru saksı tutma, sağlıklı bir bitki yetiştirmede önemlidir. Doğru saksı toprağı ve ekim bittikten sonraki bakım, başarı için kritik önem taşır. Saksı altındaki mini kaktüsüzünüzü yaz aylarında dışarıda kaldırabilirsiniz, ancak kaktüs bitkileri donma eğilimi gösterdiğinden kış mevsiminde hava koşullarına başlamadan önce mutlaka getirin.

Kök kütlesinden veya mini kaktüsün halihazırdaki fıstığa kıyasla 1 inç büyüklüğünde bir kap seçin. Fazla suyun kök çevresinde birikmesini önlemek için kapta en az bir boşaltma deliği bulunduğundan emin olun. Mini kaktüsler 2-4 inç tencere iyi yetişir.

Tencere altına ince çakılın 1/4 ila 1/2 inç genişletin. Kaktüsler ve sulu meyveler için formüle edilmiş ticari bir saksı toprağı ekleyin – düzenli saksı toprağı bir kaktüs için çok fazla nem tutar.

Mini kaktüsü kreş kapının dışına kaydırın. Ellerinizi keskin dikenlerden korumak için eldiven takın. Tencerede kökler kolayca kaymazsa, toprağı gevşetmek için hafif sıkıştırın.

Mini kaktüsü yeni tencereye dik yerleştirin. Kabın dudak altına 1/4 inç sapın tabanıyla tutun. Kaktüs tencerede tek başına oturana kadar gerekiyorsa, köklerin altına daha fazla toprak ekleyin. Kök topun etrafına doldurun ve toprağa parmak uçlarınızla hafifçe bastırın.

Dikimden sonra potu güneşli bir noktaya yerleştirin. Mini kaktüsün kaplandıktan sonra iki tam hafta su bekleyin. Dikimden sonra iki haftalık bir süre kuru kalırsa, rahatsız olan kökler kendilerini daha iyi kurarlar.

Suyu kış aylarında ayda bir, ilkbahar, yaz ve erken sonbaharda ayda iki kez. Tencereyi lavaboya yerleştirin ve sıvı, tencerenin altındaki boşaltma deliklerinden dışarı atılıncaya kadar üzerine su sürdürün. Çaydanlık boşaltın ve daha sonra sıcak havalarda güneşli bir camın içine veya dışına koyun.

Mini kaktüsleri bahar ve yaz aylarında her ay gübreleyin. Bir 5-10-10 gübre seçin ve üreticinin talimatlarına uygun olarak uygulayın. Gübrelemeden sonra su.

Tencere boyutunu çok hızlı bir şekilde arttırmaktan kaçının. Kök kütlesinden 1 inçten daha büyük olan tencere topraktaki fazla nemi tutuyor, potansiyel olarak aşırı su ve kök çürümesine yol açıyor.

Mini kaktüsünüzü mobilyalarınızı korumak için bir tepsiye koyabilirsiniz, ancak oluşan suyun boşaltılmasına dikkat edin.