keselerden açelyalar nasıl büyütülür

Kesimlerden yeni bir azale (Rhododendron spp.) Üretmek, ebeveynleriyle aynı özellikleri taşıyan yeni bir bitki yaratır. Birçok azale, aynı özelliklerini tohumdan çoğaltamayan hibritlenmiş bitkiler olduğu için, kesimlerden açelyalar üretmek çoğu zaman belirli bir bitkinin stilini çoğaltmanın tek yoludur. Alev azalea (Rhododendron calendulaceum) gibi azalea türleri genellikle yetersiz büyüme aralığına sahiptir. Alev açelalar ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılık bölgelerinde 5 ila 7 büyür.

Kesimhanelerden daima yeşil olan açelyalar yetiştirmek, genellikle yapraküstü benzerlerinden daha başarılıdır. İlkbahar mevsiminden yeni büyümenin ardından yaz boyunca sertleşmeye ve kahverengiye dönüşmeye başlandığında, bir açelyanın kesilmesi için en iyi zaman. En uygun kesimler, yetersiz beslenme, böcek hasarı veya hastalığa maruz kalmayan sağlıklı bitkilerden gelir. Kahverengisi, ancak sağlıklı birkaç yapraklı ucundan 3 ila 6 inç arasında esnek olan büyüyen bir açelya dalı ideal bir adadır. Kesme makaslarının bıçaklarını sürtünme alkolüne daldırmak ve havayı kurutmak, azalea hastalıkların ve kesimlerin önüne geçmekten kaçınmanın etkili bir yoludur.

Clemson Üniversitesi Kooperatifi Yayımı, az miktarda turba ve perlit karışımı içinde azalea kesimlerinin eşit oranlarda kesilmesini önermektedir. Bir açelya kesimi yerleştirmeden önce toprağın ıslatılması, köklenmeyi teşvik eder ve kesilen suları tutmaya yardımcı olur. Temiz ve drenaj delikleri olan kesikleri tutabilecek kadar geniş bir dikim konteyneri kullanabilirsiniz. Kullanılmış kapları 1 kısım ağartıcıdan 10 kısım suya kadar durulayarak sterilize edebilirsiniz.

Yaprakları kesmenin alt yarısından kaldırmak, kök kurmadan önce kaybedeceği besin maddeleri ve su miktarını azaltır. Kesmenin ucuna en az iki yaprak bırakın. Kök, kesime eklenen ilk yaprağın kök oluşturamayan fazla miktarda malzeme kaldırdığı noktanın hemen altında düzeltilir. Kesilmiş kesimin alttaki üçte birini güçlendirici bir kök salma hormonuna batırmak yeni kök oluşturma kabiliyetini geliştirir. Fazla kök salma hormonunu daldırdıktan sonra çıkarmak için kesme çubuğuna hafifçe dokunun.

Kesimler sıklıkla kök salmazlar, ancak aynı anda birkaç kesim ekmek en azından birinin alacağı ihtimalleri artırır. Azalea kesimlerinin gelişmesi için kabın kenarı ile diğer kesimler arasında 2 ila 3 inçlik boşluğa ihtiyaç vardır. Her bir kesimi, kökün alttaki üçte biri kaplanıncaya kadar toprağa yerleştirin ve üstüne düşmesini önlemek için toprağı kesme tabanının çevresine hafifçe sıkın.

Kesikler, kaybettikleri suyu yeni kökler oluşuncaya kadar dolduramaz. Kesimlerin yaprakları etrafında yüksek düzeyde nem bulundurmanız, su kaybını azaltarak kesimlerinizin kurumasını önlemeye yardımcı olur. Yaprakları su ile bulutlayarak ve bir plastik 2 litrelik şişenin kesik altı yarısı ile açık bir plastik torbayla örterek bir açelya kesimindeki nemi artırabilirsiniz. Kesim kökler geliştirdikten sonra, plastik kapak çıkarılabilir. Kesim yumuşak römorkör direnci geliştirdiğinde, kökleri büyümeye başlamıştır. Köklerin kendilerini tam olarak kurma zamanı kalana kadar kesim, köklerin kurumasını önlemek için düzenli, hafif sulama gerektirir.

Azalea bitkilerinin neredeyse tüm parçaları tüketildiğinde zehirlidir. Kesimlerle çalışırken eldiven giymek ve bittikten sonra alet ve ellerinizi yıkamak, kazara zehirlenmeyi önlemeye yardımcı olur. Kesiklerle çalışırken yemek yemekten veya elle tutmaktan kaçının.