karanfillerden sarımsak yetiştirme

Sarımsak veya Allium sativum, soğan ailesindeki bir bitkidir; aynı zamanda, pürüzlü, pırasa ve arpacıktır. Orta Asya’dan geliyor ve yetiştiriciler dünyanın dört bir yanındaki ılıman iklim koşullarında yetiştiriyorlar. Bahçıvanlar sarımsağı öncelikle baharat olarak yetiştirir, ancak bitkisel tıbba da kullanır. Sarımsak gerçek tohum üretmez, bu nedenle bahçıvanlar tipik olarak onu soğanları veya karanfillerden üretir.

Tam güneş ve iyi drenaj olan sarımsak karanfilleri için bir dikim yeri seçin. Sarmısak olgunlaşması için bu süreyi gerektirdiğinden ekim yeri sekiz ay rahatsız edilemez. Bir önceki yıldaki soğan ailesinin herhangi bir üyesini yetiştirdiğiniz bir bölgede sarımsak dikmekten kaçının.

Bir rototiller ile 6 inç derinliğe kadar toprağa kadar. Kumlu killer sarımsak için en iyisidir; ağır killer ampullerin kusurlu olmasına neden olabilir. Dikme alanının her metrekaresi için 1 lb. organik kompost ekleyin. Toprağın pH’ını 6 ila 7 arasında yükseltmek için gerekirse kireç taşı ekleyin. Bir yayma serpme makinası ile her 100 fitkare fitil alan için 10-10-10 gübre 1 lb.’yi yayın.

İlk donmadan önce düşme esnasında sarımsak ampullerini ayrı ayrı karanfillere bölün. Sivri uç yukarı bakacak şekilde karanfiller yaklaşık 2 inç derinlikte yerleştirin. Uzay 6 inçlik karanfiller ayırın ve sıraları en az 1 ayak aralıkla boşaltın. Günün erken saatlerinde dikildikten sonra su sarımsağı.

Suyla sarımsak suyunu haftada bir kez 1 inç suyla inceltin ve toprağın ıslak kalmasını sağlayın ve tepeler düştüğünde sulamayı bırakın ve sarı renk almasını sağlayın. 2 lbs uygulayın. sürgünler 4-6 inç yüksekliğe ulaştığında bahar sarımsak sıraları boyunca 10-10-10 gübre.