ingilizce salatalık nasıl büyür

Salatalık, çoğu ev bahçesinde kolayca yetişen ılık havalarda bir sebzedir. İngiliz salatalık, salatada yaygın olarak kullanılan, garnitür veya kendiliğinden yenen ince tenli bir çeşittir. Bu salatalık türü diğer çeşitlerden daha uzun ve incedir. Mağazalarda satılan İngilizce salatalıklar, hassas ciltlerini korumak için genellikle plastik ambalajda bulunur.

Toprağı iyice çırpıp, filizlenen yabani otlardan temizleyerek hazırlayın. Yaşlı komposto ekleyin ve toprağa iyi uygulayın. En az 6 inç derinliğe kadar.

Bitki İngiliz salatalıklarından son don tehlikesinden sonra geçti. 4-5 feet aralıklarla küçük tepelerde tohum ekleyin. Her tepede 1 inç derinliğinde altı tohum toplayın. Salatalıkların yetişmesi için gece sıcaklığı 50 Fahrenheit’in üzerinde olmalıdır.

Fideleri sadece tepeden tırnağa iki veya üç tane kadar inceltin, yalnızca en kuvvetli bitkileri saklayın. Zararlı ve hastalık problemlerinden kaçınmak için atılmış bitkileri bahçe alanından uzaklaştırın.

Salatalık bitkilerini sık sık suya maruz bırakın. İngiliz salatalıklarında sığ kök sistemleri bulunur ve çabucak kururlar. Aşırı su kullanmaktan kaçının; toprak nemli olmalı, hantal olmamalıdır. İngiliz salatalıkları çoğunlukla su olduğundan ve yeterli nemle en iyi büyüyecekleri için, bitkiler büyüdükçe su miktarını arttırın.

Salatalık böcekleri için sık sık kontrol edin, çünkü bu küçük zararlılar salatalık bitkileri arasında bakteri bulguları yayarlar. Bitkiler küçük olduğunda veya tüm ürün kaybedildiğinde onları kontrol edin. Gerekirse, salatalık böcekleri için etiketlenmiş, sebze dostu bir pestisit ile püskürtün.

İngilizce salatalıklar, yerden tasarruf etmek ve zemine sürekli temastan kaynaklanan sorunlardan salatalıkları korumak için kafes üzerinde büyümek üzere kolayca eğitilebilir. Sarmaşıklar büyüdükçe bitkileri bağlayın. Onları iyi destekleyin, aksi takdirde meyvenin ağırlığı sapın kırılmasına neden olabilir.

En iyi doku ve lezzet için İngiliz salatalıklarının olgunluğa erişmeden hasat edilmesi. Sarmaşıktaki diğerlerinin kalitesini etkileyecekleri için sararmış meyveleri hemen çıkarın.

İngiliz salatalıklarını hasat ederken, kökünü salatalıktan hemen bıçakla kesip koparın.

Büyüyen mevsimi baştan başlamak için, turp küplerinde kapalı salatalıklara İngilizce salatalık başlatın. Yeterince sıcak olduktan sonra onları bahçeye naklet.