ikinci dereceden bir yanık nasıl tanımlanır ve nasıl tedavi edilir

Cilt yanıkları şiddetine bağlı olarak birinci, ikinci ve üçüncü derece olarak sınıflandırılır. Bu sınıflamalardan birinci derece en az ciddidir; üçüncü dereceden yanıklar derhal tıbbi yardım gerektirir. İkinci dereceden yanıklar, çünkü bazıları küçük olabilir ve evde tedavi edilebilir, diğerleri daha ağır olabilir ve tıbbi tedaviye ihtiyaç duyarlar; Kendinizi yaktığınızda şiddeti belirlemek için yanmış alanı yakından inceleyin ve kendinize bir yanık olup olmadığını kontrol edin.

Derinin açık veya kırmızı renklendirilmiş sıvı ile dolu yuvarlak kabarcıklar oluşturup oluşturmadığını görmek için yanıklara yakından bakın. Kabarcıklar, küçük olsalar bile, ikinci dereceden bir yanmaya işaret eder.

Yakılan alanın rengini çevreleyen cildin rengiyle karşılaştırın. Yanık beyaz lekelerle kırmızı, o zaman ikinci derece.

Yanmış cildi çevresindeki cildinkiyle karşılaştırın; yanıklığın şişmiş olup olmadığını, ikinci derece yanıkların başka bir belirtisi olup olmadığını öğrenin.

Yakılan alanı 10 ila 15 dakika boyunca serin akan suyun altına veya bölgede artık ağrı hissetmeyene kadar yerleştirin. Ayrıca, bir küveti serin su ile doldurabilir ve burnunuzu bir musluk altına tutmak yerine batırın.

Patlamayı, alan tamamen kuru olana kadar havlu ile hafifçe kurutun.

Mayo Kliniği, ikinci derece yanıklarınızın çapı 3 inçten büyükse veya ellerinizde, yüzünüzde, ayaklarınızın, kalçalarınızın, kasıklarınızın veya büyük bir mafsalın üzerinde bulunuyorsa tıbbi yardım istemenizi önerir.

Steril gazlı bezleri alanın etrafına sarın ve tıbbi bantla sabitleyin. Bölgeye düzenli yapışkan bandajlar veya başka tür yara pansumanları yapmayın; çünkü bunlar yanmaya yapışabilir ve çıkarıldığında ağrıya neden olabilirler.

Yanıkla birlikte görülen ağrı ve şişmeyi azaltmak için tezgah üstü ağrı kesici için önerilen dozu yutun.