havai fişek bitkisi yetiştirme

Çatlak fabrikası veya puro bitkisi, ateşli kırmızı veya turuncu tüp şeklinde çiçekler ve pürüzsüz koyu yeşil yapraklara sahiptir. Meksika’ya ve Batı Hint Adalarına özgü olan bu bitki, tropikal veya çok sıcak bir iklimde olmadığınız sürece en iyi kapalı alanda yetiştirilir. Bu tür iklimlerde, havai fişek fabrikası, güneşli bölgelerde iyi bir bahçe sınırı veya zemin kaplaması yapar. İç mekan, havai fişek bitkisinin canlı rengi dekoruna lezzet katar. Bu bitki her yıl yeniden açılmalıdır, ancak büyüme mevsimi boyunca bakımı kolaydır.

Her potu saksı toprağı ile yaklaşık dörtte üç oranında doldurun. Bir fideyi tepsisinden çıkarın ve parmaklarınızla kökleri gevşetin. Fideyi tencere ortasına yerleştirin.

Kökleri toprakla örtün ve hafifçe bastırın. Fideyi derinden suya sokun ve küçük, çiçek saksı gübresi toprağa doğru sürdürün. Gübreler, hatta beslenme için zamana bağlı gübreleme yapar.

Çatlattaki fideleri tam güneşli bir yere yerleştirin. Yaz aylarında, kapları açık havada yerleştirin. Soğuk aylarda, saksıları sıcak bir odada geniş bir pencerenin yakınına yerleştirin.

Fideyi birazcık her gün suyun. Tropik bölgelerde yetiştiklerinden çok nem alırlar. İyi beslenmeyi sağlamak için her ay gübre ısısını değiştirin.