hasta guramı nasıl yardımcı olurum

Zayıf su kalitesi, agresif tank arkadaşları ve yaralanmalar guramide stres yaratabilir ve vurgulanan balıkların hastalığa duyarlılığı artmış olur. Graminiz kötüleşirse, ilk hareketiniz hastalığın tankınızdaki diğer balıklara yayılmasını önlemek olmalıdır. Hastalık guramisini izole ettikten sonra, hastalığı tanımlamak ve tedavi etmek için adımlar atabilirsiniz. Ne kadar çabuk harekete geçtiğinizde, güramizmin başarıyla kurtulma ihtimali o kadar yüksektir.

Guramininizin sözleşmeli olduğu hastalığı tanımlamaya başlamadan önce hasta balıkları karantinaya alınız. Hastalık guramisini tanktan çıkararak, hastalığın diğer balıklara yayılma ihtimalini azaltabilir ve ayrıca tedaviyi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Gurami karantina tankı kapasitesi 20 galon olmalı ve temizliği kolaylaştırmak için çıplak bir tabanı bulunmalıdır. Depoyu dalgıç bir akvaryum ısıtıcısı ve bir sünger filtre ile donatın. Sünger filtreler karantina tankları için standart güç filtrelerinden daha iyidir, çünkü oluşturduğu emme ve su akışı, hasta ve yaralanan balıkları rahatsız edecek kadar güçlü değildir.

Hastabakıcı guramı karantina deposuna yerleştirdikten sonra, hangi hastalığa sahip olduğunu belirlemek için belirtilerini gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Balıklarınızın derisini, yüzgeçlerini ve solungaçlarını inceleyin – gurami beyaz, pamuklu büyümeler sergiliyorsa muhtemelen mantar enfeksiyonu görür. Tank nesnelerine sürtülme gibi anormal ya da kararsız davranışlar genellikle parazit enfeksiyonlarının bir işaretidir, ancak bazı parazit enfeksiyonları dahili ve tanısı güçtür. Bakteriyel enfeksiyonlar tipik olarak vücudun dışını etkiler ve iştah kaybı, kilo kaybı, ciltte ülserasyon veya şeritlenme ve yüzgeçlerde çürüme veya yıpranma gibi belirtiler gösterebilir. Viral enfeksiyonlar, teşhis koyulacak en zor hastalıklar arasındadır. Guramininizin gözleri koyulaşırsa ya da şişirilirse ya da balık solungaçların ya da gözlerin etrafında kanama belirtileri gösteriyorsa viral enfeksiyona sahip olabilir.

Graminizdeki belirtilerin bir listesini derledikten sonra, hastalığı tanımlamaya başlayabilirsiniz. Mümkünse, hastalık türünü daraltmak için belirtilerin listesini kullanın: mantar, parazit, bakteri veya viral. Bu bilgiye sahip olduğunuzda, hastalığın belirlenmesi, çevrimiçi bir arama yapmak kadar kolay olabilir. Guramizi etkilediğini düşündüğünüz hastalık türünü arayın ve o kategoriye giren yaygın hastalıkların listesini inceleyin. Belirli hastalığı belirlemek için guraminin belirtilerini listedeki belirtilerle karşılaştırın.

Hastalığı belirledikten sonra, bir tedavi rejimini başlatabilirsiniz. Gurami’nizi etkileyen hastalığı araştırırken, söz konusu hastalık için önerilen belirli tedavilerin olup olmadığını kontrol edin. Tuz banyoları dış parazit ve bakteriyel enfeksiyonlar için sıklıkla önerilir, ancak formalin, potasyum permanganat ve malakit yeşil gibi kimyasal ilaçlar da popülerdir. Fungal enfeksiyonlar için fenoksietanol ve malakit yeşili gibi anti-fungal ajanlar etkili olabilir. Birçok viral hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur ve çoğu vakada ölümcüldür.

Bir sünger filtre yerine karantina tankında güç filtresi kullanmayı seçtiyseniz, tedaviye başlamadan önce filtre malzemesini çıkarmalısınız. Aktif karbon gibi filtre malzemeleri, sudaki kimyasal ilaçları yok eder ve böylelikle onları etkisiz hale getirir. Hasta guramini tedavi ederken, tankın tabanından katı atıkları çıkarmak için çakıl vakumu kullanarak düzenli su değişiklikleri yapmanız önemlidir. Depoyu doldurmak için kullandığınız suyun, ani sıcaklık değişikliği ile hasta guramin şokunu önlemek için, karantina tankındaki suyla aynı sıcaklığa sahip olduğundan emin olun.