geyik eti ezilmeyi nasıl

Avcılar, her yıl bir geyiği hasat etmek ve yıl boyunca yemek için geyik eti olarak bilinen ete sahip olmak için ormana akarlar. Biftek kesildikten sonra, birçok avcı hamburger ve sosis için kullanılacak burgere kalan eti öğütüyor. Geyik eti çok yağsız bir et olduğundan, çoğu geyik eti pişirmeye ve tadın daha kolay olmasını sağlamak için öğütme işlemine sığır ya da domuz yağı ekleyecektir. Öğütülmüş geyik eti zor değildir ve evde bir et değirmeni ile kolayca yapılabilir.

Geyik eti etini ve domuz eti ya da sığır yağını keskin bir bıçak kullanarak bir inç küp içine kesin. Her 1 liralık geyik eti için, dörtte bir kilo yağ tüketirsiniz. Bu, tencereye yapışmasını engellemek için yeterli miktarda yağ vererek burger veya sosis pişirirken yardımcı olacaktır ve ayrıca lezzet katacaktır.

Küpleri dondurucu poşetlerine yerleştirin ve kapatın. Küpleri torbaların içinde tek bir katmana getirin ve iki ila dört saat boyunca neredeyse dondurularak donana kadar dondurun.

Başlatmak için et kıymıcınızı yarım inç bıçakla kurun. Öğütücü plakalarından düşerken eti yakalamak için öğütücü tüpün altına büyük bir kap yerleştirin.

Dondurulmuş et küplerini öğütücü hunisine beslemeye başlayın. Bir elektrikli model kullanıyorsanız taşlama aletini açın veya manuel bir model kullanıyorsanız taşlama plakalarını elle çevirin.

Gıdalarla yağ öğütme arasında tüm eti yarı inç bıçakla öğütülene kadar değiştirin.

Sekizinci inçlik bıçağı öğütücüye takın ve eti ikinci kez öğütmeye devam edin.

Kasedeki öğütülmüş ete istenilen baharat ekleyin. Sadece hamburger için et öğütüyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz.

Etin ete dağılmış olmasını sağlamak için eti elinizle karıştırın.

İsteğe bağlı olarak yağın ve eklenen baharatların dağıtımına yardımcı olmak için eti üçüncü kez yeniden öğütün.

Öğütmek için et hazırlamadan önce gümüş cildi veya geyik eti yağını düzeltin. Venüs yağları, yüksek sıcaklıklarda pişirilmedikçe katılaşma eğilimindedir.

Öğütülmüş eti köfte veya sosis kabı biçiminde şekillendirin.

Zemin geyik eti, yaklaşık altı ila sekiz ay buzdolabında saklayacak.