Ağaç şakayrını nasıl büyütebilirim

Çin’in ulusal çiçeği, ağaç şakalaşıkları (Paeonia suffruticosa), verimli ve verimli topraklarda en iyi büyür. Otsu şelalelerin aksine, ağaç şakaları odunsudur ve gövdeleri kışın yere dökülmez. İlkbaharın ilk baharında çiçek açan ağaç şakayıklarının kuzenlerinden daha büyük çiçekleri vardır ve çiçek açan mevsimi yaklaşık iki hafta önce başlar. Ağaç şakayıkları, ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılığı bölgelerinde 4 ila 8 arasında sağlamdır.

Ağaçlı şakayıklar, uzun süren ağaç dikimine tolerans göstermeyen çalılıklardı, bu nedenle yetiştirme koşullarını ilk kez elde etmek önemlidir. En iyi site, tam güneşte veya kısmi gölgede güçlü rüzgarlardan korunan bir yerdir. Ağacın şakayıkları, köklerinin diğer çalılıkların veya ağaçların kökleri ile az temas ettiği yerde en iyi büyür ve toprak iyice boşaltılmış olur. Ayrıca hafif alkali toprağı tercih ederler.

Komple, bonemeal ve demir gübreleri ağaç şakayıklarına fayda sağlar. Komple gübreler üç büyük bitki besin maddesi, azot, fosfor ve potasyum dengesini içerir ve genel büyümeyi destekler. Bonemeal kök gelişimini ve çiçek setini teşvik eder ve demir çiçek renklerinin derinliğini ve çalıların genel enerjisini geliştirir.

Ağacın şakayıklarını budamak biraz budamanıza ihtiyaç duyar, ancak budama budalı çalıların şeklini de geliştirebilir. Haşere ve hastalık yayılmasını önlemek için budama ağaç şakayıklarına önce ve sonra alkole daldırılmış bir bezle budama makaslama bıçaklarını silin. Erik sonbaharında yapraklar düşmeye başlayıp budama ağaç şakayıkları. Her gövdesini arzulanan uzunluğa, dışa bakan bir yaprağın hemen üzerine püskürtün.

Geç ağır ağır donları olan bölgelerde, ağaç şakayıklarının kışa karşı korunması gerekebilir. Çalılar USDA bölgesi 4 için zor olsa da, geç donmalar bazen ağaç şakayık çiçek tomurcuklarına zarar verir. Gelişen tomurcuğu korumak için, her çalıların etrafına bir tavuk tel kafes inşa edin ve saman, saman veya yapraklarla doldurun. Dışarıda peyzaj kumaşını veya çuval bezi sarın ve sicim ile yerine oturtun. Sıcaklıklar bahar aylarında sürekli olarak 40 Fahrenheit’in üzerine çıktığında kumaşı çıkarın. Bir hafta sonra, kafesi çıkarın ve doldurun.