kurumsal logoları nasıl tanımlayabilirim?

Bir şirket logosunu şirket adı, slogan veya etiket satırı gibi başka herhangi bir bilgi olmadan saptamak zor olabilir. Inc.com’e göre, tanınmış şirketler ve markalar bile zaman zaman logolarını değiştiriyorlar; bu da izlemenin daha da zor olmasını sağlayabilir. Online arama taktiklerinden ve endüstri profesyonellerinden yararlanmak, logo dedektifini başarılı bir şekilde kullanmanıza yardımcı olabilir.

Google, sadece yazılı arama terimleri aracılığıyla değil, bir görüntüyü arayabilmenizi sağlar. Bu yöntem için, görüntünün bilgisayarınızda bir yerde saklanması gerekiyor. Web sitesi images.google.com’u kullanarak, arama çubuğunun yanındaki kamera simgesini tıklayabilir ve bilgisayarınızdan aramak için bir resim yükleyebilirsiniz.

Google’ı kullanarak çevrimiçi olarak bulduğunuz bir görüntüyü bilgisayarınıza kaydetmeden de arayabilirsiniz. Bu yöntemde, resmin üzerine sağ tıklayın ve açılır menü seçeneklerinden “resim URL’sini kopyala” yı seçin. Resim URL’sini images.google.com sayfasındaki arama çubuğuna yapıştırın.

BrandsoftheWorld.com gibi çevrimiçi logo veritabanları, aradığınız logoyu bulmak için logolar koleksiyonlarında arama yapmanıza izin verir. Logoyu ve onun ait olduğu endüstriyi ne kadar çok biliyorsanız, o kadar kolay olur. Örneğin, logonun büyük olasılıkla sağlık ya da fitness gibi temsil ettiği endüstriyi deşifre edebiliyorsanız, ya da kaynakta bulunduğu ülkeyi bile aramanınıza daha fazla filtre uygulayabilirsiniz.

Logoyu nerede gördüğünüze bağlı olarak, sizi logonun kimliğine götüren ipuçlarını bulabilirsiniz. Örneğin, logo, katıldığınız bir etkinlikte yer alan programdaysa, etkinlik sponsorlarının bir listesi için halkla ilişkiler departmanıyla iletişime geçin. Sektörü logo grafiklerinden çözebiliyorsanız, ticaret grubunun temsilcileri gibi endüstri profesyonellerinden logo ile tanışıp tanımadığını ve şirkete aşina olup olmadıklarını öğrenin.