goji çileklerini tohumlardan nasıl büyütebilirim

Goji meyve bitkileri Himalaya bölgelerinde yaşar, ancak ev bahçesinde tohumdan yetiştirebilirsiniz. Her meyvenin içinde yaklaşık 12 tohum vardır. Goji’nin en az 88 çeşidi ve birkaç türü vardır. Goji çilekleri, 4 ila 9 arası USDA dayanıklılık bölgelerinde yetişir. Bölgeler 1 ila 3 arasında yaşıyorsanız, yine de evde goji berry bitkilerini büyütebilirsiniz. Onları başarılı bir şekilde yetiştirmek için güneşten bol miktarda ışık veya tam spektrumlu yapay bir ışık gerekir.

Yakındaki Goji bitkisinden Goji tohumları toplayın veya bir sağlıklı gıda mağazasında kurutulmuş meyveleri alın.

Goji meyvelerini tekrar kapanabilir bir torbaya yerleştirin ve derin dondurucuya koyun. Onları bir ay boyunca soğuk hava deposunda bırakın, sonra da çıkarın.

Bir kap içine su doldurun ve donmuş meyveleri 24 saat bekletin. Çilekler duygusuzlaşır.

Çilekleri küçük bir bıçakla açın ve tohumları alın. Tohumları bir elek koyun ve eti çıkarmak için tohumları durulayın.

Tohumları sıcak, karanlık bir alanda bir kağıt havlu üzerine koyarak kurutun.

Toprağı saksı döşeyerek doldurun, ardından toprağı iyice suyla yıkayın.

Goji tohumlarını toprağın üzerine geçirin ve birbirlerine yapışmamaya özen gösterin.

Goji tohumlarını saksı toprağı ile hafifçe örtün. Bir bayla ıslak zeminin üstüne püskürtün.

Düz, doğrudan güneş ışığından uzak tutarak, parlak ışık alan bir alana yerleştirin. Toprağı seyret, böylece kurumaz. Çok nemli, ama hantal değil. Tohumlar yaklaşık 10 gün içinde çimlenir.

Goji tohumları büyüdükten sonra, düzlüğü bir saat boyunca dolu güneşli bir bölgeye taşıyın, onları bulundukları yere geri getirin. Bunu her gün bir ila iki hafta yapın, onları her gün güneşte bıraktığınız süreyi artırın. Düz tabanından dışarıya uzanan kökleri görene kadar bunu yapmaya devam edin.

Dördüncü çeyrek saksı toprağını dördüncü komposta karıştırın. Değiştirilmiş saksı topu ile 6 inç tencere doldurun.

Goji haznelere nakledin ve toprağı iyice sulayın.

Tencere güneşli bir yerde, toprağı nemli tutmak için goji sulama yerleştirin. Alttan büyüyen kökleri fark ettiğinizde goji’yi güneşli bir yerde zemine nakledin.

Kök topu biraz daha büyük bir delik kazın ve goji bitki. Su goji iyice sallayın. İlk yıl için, toprakları nemli tarafta tutun.