duvara halı asmak nasıl

Duvara bir halı asmak, evinize veya ofisinize zerafet katabilir. Halıyı duvara asmanın birkaç yolu vardır ve nesnenin ağırlığı kullanmanız gereken donanım türünü belirleyecektir. Bazı durumlarda, halıyı duvara asmak için dekoratif çekme düğmelerini kullanabilirsiniz. Çekmeceler için genellikle kullanılan bu düğmeler, temel kancalardan daha cazip görünebilir. Eviniz yüksek duvarlara sahipse, üst kısmına bir çubuk takarak ve bir kancaya veya hafif açılı çivilere tutturarak bir halı asabilirsiniz.

Duvardaki donanımın yerleşimini belirlemek için halının uzunluğunu ve genişliğini ölçün. Halıyı duvara asmak istediğiniz yere karar verin.

Duvar malzemesine bağlı olarak kilim asmak için kullanacağınız donanım türünü seçin. Duvar malzemeleri duvar, ahşap, alçıpan veya panjuru içerir ve her tip farklı donanım gerektirir. Ahşap duvarlar, ahşap içine doğrudan elle vidalanabilen dişli bir vida ucu ile donatılmış bir kanca gerektirir. Alçı pano ve duvar ile çalışırken, hem metal hem plastik olarak bulunan tırnak teli doğrudan duvara vidalanır. Metal ankrajlar daha ağır olan eşyaları asmak için kullanılırken hafif çaplı nesneleri korumak için plastik çapalar kullanılır.

Duvarda donanımın kurulacağı izleri yerleştirin. Donanımı yerleştirmek, halı yığılmadan duvara yaslanacak şekilde olmalıdır. Üst dış köşelere bir kanca yerleştirildiğinde ve üst kısımda 1 ayak birbirinden ayrıldığında halının yerinde kalmasını sağlayacak ve halının düz olmasını sağlayacaktır.

Donanımı duvara monte edin. Hangi tür donanımla çalıştığına bağlı olarak bir elektrikli matkap veya bir tornavida kullanmanız gerekebilir.

Halının üst arka tarafına bir çubuk dikin ve takılı olan donanımdan tutun. Sertleştirmek için asmadan önce ahşap bir çerçeveye halı takabilirsiniz.