dizinizdeki hareket aralığını nasıl artırabilirsiniz

Dizinizde bir diz travması veya ameliyat geçirmişseniz, muhtemelen daha düşük hareket alanı fark etmişsinizdir. Tipik olarak, yapılacak en zor hareket diz bükülmesidir. Hareket aralığındaki bu azalma şişme yüzündendir ve dizinizi fazla hareket ettirdiğinizde hissettiğiniz ağrı onu sert tutabilir. Dizinizdeki hareket aralığını artırmak için yapabileceğiniz egzersizler var. Tutarlıysanız, dizinizi sık sık tüm hareket alanına geri döndürebilirsiniz.

Bir topuk slayt yapın. Bacaklarınızı düz önünüzde uzatarak yere oturun. Havluyu ayağınızın çevresine koyun, iki ucunu da ellerinizle tutun. Havluyu ve topuğu kendinize doğru hafifçe çekin. Bu, dizin esnetilmesini zorlar. Biraz rahatsızlık hissedersiniz ve hareket alanınızı iyileştirmek için bu gereklidir.

Topuk sopası yapın. Bacaklarınızı önünüzde uzatarak oturun. Topunuza sarılı bir havlu veriniz, böylece ayağınız yere iniyor. Bu, dizinizin pasif olarak uzatılmasına neden olacaktır. En iyi sonuç için yaralanma veya ameliyattan hemen sonra bu konuda çalışmaya başlayın.

Dörtlü bacak kaldırmalarını yapın. Ayaklarınızı yere yatırarak bir sandalyeye oturun. Bir ayağını diz seviyesinde olacak şekilde uzatın, üç saniye basılı tutun ve bırakın. Diğer bacak ile tekrarlayın. Kaslarınız güçlenirken kaldırıcıları daha uzun tutun veya direnç kazanmak için ayak bileğinize hafif ayak bileği ağırlıkları ekleyin. Dört kasları güçlendirmek önemlidir, çünkü dizleri destekler ve dengelerler.

Mümkün olduğunda yürümeye başlayın. Diziniz daha iyi hale geldiğinde, her gün 30 dakika ila bir saat arasında hedefleyin. Bu, dizinizi destekleyen tüm kasları genel bir egzersiz sağlar. Ve bu da senin için iyi. Birçok kişi diz yaralanmalarına eğilimli çünkü aşırı kilodur ve yürüme, kilonuzu sağlıklı bir aralıkta tutmanıza yardımcı olabilir.