böcek ve akar sokması nasıl tespit edilir?

Hiç kaşınmaya ve tırmalama yapmaya başladınız mı ve cildinizde birkaç darbe fark ettiniz mi? Bunlara ya böcekler ya da akarlar neden olabilir. Kuş akarları, uyuz akarları ve böcek akarları gibi cildinize ıslanacak akarlar çeşitleri vardır. Bazı böcekler birkaç kez ısırırlar ve ateş karıncaları ve pireler gibi gruplarda ısırırlar. Eğer bir döküntü halinde patlarsa ya da ısırık acı vericiyse, tıbbi yardım almak en iyisidir. Aksi takdirde, darbeler genellikle birkaç gün sonra kaybolur.

Isırık görünümünü analiz edin. Çoğu böcek veya akar ısırıkları kaşıntı gösterecek, sizi kaşıyacak, orada ısırgan olduğunu fark edecektir. Isırık çevresindeki deriden daha kırmızı olur, bazen huysuz, ya bir ya da birkaç darbe ile. Bir darbe örümcek ya da sinek olabilir, oysa birkaç ısırık pire, sivrisinek ya da uyuz akarlarından olabilir. Isırma yumru değilse (yükseltilmemişse), bu da kaşıntıya neden olan bir yatak böcek akar ısırığı olabilir. Bazı örümcek ısırığı kaldırılamaz, ancak yalnızca bir ısırık olacaktır.

Acılı ısırıkları fark et. Bazı böcek ısırıkları çok ağrılı olabilir, bu da ısırıldığının farkına varmanızı sağlar. Ateş karıncaları, at sinekleri ve bazı örümceklerin böcekleri acı ısırıkları var. Ateş karıncaları cildi iltihaplı, kızarık ve kaşıntılı kılar ve bazen de bir ya da iki gün içinde mideye yol açacak sert bir düğüm bırakır. Sinek ısırıkları biraz şişer ve açık kırmızıdır.

Kahverengi sırt çeviren örümcekten gelen bir ısırık sadece acı verici olmakla kalmayıp aynı zamanda zehirlidir ve derhal tıbbi yardıma ihtiyaç duyar. Isırık kırmızı ve şişmiş olacaktır. Bazen kahverengi geri döndürme ısırığından gelen delik yaraları görülebilir. Bir kahverengi ısırık ısırıkının başka bir işareti ısırık çevresinde boğa gözü benzeri bantlardır. Derhal bir acil servise veya bir doktora gidin.

Isırığı döküntü veya kabarma açısından inceleyin. Sivrisinek ısırığı ciddi kaşıntıya neden olabilir, böylece sürekli olarak çizilirse cildi blister haline getirir. Pireler, paçavralar ve akarlar tüm vücuda yayılabilecek döküntülere neden olurlar.

Isırık işareti izlemeye devam edin. Isırık izi birkaç gün içinde ortadan kalkar. Daha büyük veya enfekte görünerek daha da kötüleşiyorsa, tedavisi için doktorunuza gidin.

Önce ne gibi bir ısırık olduğunu bilmeden ısırıkları tedavi etmeye çalışmayın. Örneğin, yangın karınca tepesine doğru yürüdükten hemen sonra birkaç yangın karınca ısırıkları olduğunu keşfederseniz, ısırıkları hidrojen peroksit ile örterek tedavi edebilirsiniz. Bu, kaşıntıyı giderir ve cildinizi enfeksiyona karşı korur.